Poniedziałek 12.09.2022

Chcą karać obywateli za zbyt ciepłe kaloryfery. Czy to już przesada?

W obliczu narastającego kryzysu energetycznego w Europie Szwajcaria planuje rozprawić się z obywatelami, którzy nie zastosują się do nowych przepisów wprowadzonych w celu ograniczenia zużycia gazu. Osobom naruszającym nowe przepisy grozić będzie grzywna, a nawet kara więzienia do trzech lat - wynika z raportu szwajcarskiego dziennika Blick.Fot. VH-studio/ShutterstockFot. VH-studio/Shutterstock

Podczas gdy wojna na Ukrainie trwa, Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy, twierdząc, że nie powróci do zwykłego trybu działania, dopóki nie zostaną zniesione sankcje.

Dlatego Szwajcaria rozważa wprowadzenie środków prawnych w celu zachowania rezerw gazu podczas nadchodzącej zimy. Zgodnie z nowymi przepisami w Szwajcarii temperatury w budynkach z systemami ogrzewania gazowego można podnieść do maksymalnie 19 stopni Celsjusza, a wodę można podgrzewać do 60 stopni Celsjusza.
Markus Sporndli, rzecznik Federalnego Departamentu Finansów, powiedział Blickowi, że dzienna stawka grzywny może wynosić co najmniej 30 franków szwajcarskich, a maksymalnie 3000 franków szwajcarskich. „Naruszenia państwowej ustawy o dostawach są zawsze wykroczeniami, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwami i mają być ścigane z urzędu” – wyjaśnił Markus Spörndli.
Kara więzienia mogłaby grozić osobom/instytucjom, które mimo nałożonej wcześniej grzywny, nadal nie stosowaliby się do obostrzeń.

Na konferencji prasowej Rady Federalnej w środę, 31 sierpnia, minister gospodarki SVP Guy Parmelin stwierdził: „Nie jesteśmy państwem policyjnym. Policja nie dociera do wszystkich – ale mogą być przeprowadzane wyrywkowe kontrole”.

Rzecznik Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych (EAER) powiedział LADbible: „Obecnie w Szwajcarii nie brakuje energii elektrycznej ani gazu ziemnego. Dlatego nie ma obowiązujących ograniczeń ani zakazów zużycia energii, które mogłyby zostać naruszone. Obecnie przygotowywane są koncepcje na ewentualność, że ograniczenia lub zakazy mogą stać się konieczne w przypadku poważnego niedoboru (gazu ziemnego lub energii elektrycznej). Trwa postępowanie konsultacyjne w sprawie projektu rozporządzenia z zainteresowanymi stronami.”
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Switzerland could jail violators of new gas use rules: Report”; data dostępu: 2022-09-12
Ocena (4.2) Oceń: