Wtorek 15.11.2022

Chcą zakazu budowy ferm przemysłowych w Polsce. Co na to Polacy?

65% dorosłych Polaków uważa, że hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad troskę o klimat i środowisko – wynika z nowego badania opinii publicznej zleconego przez organizację Compassion in World Farming Polska i opublikowanego podczas konferencji klimatycznej COP27 w Egipcie w dniu 12 listopada.Fot. Nicolai Dybdal/ShutterstockFot. Nicolai Dybdal/Shutterstock

Polacy zostali zapytani także o opinię na temat innych kwestii związanych z intensywną hodowlą zwierząt. Badanie wykazało, że dorośli uważają, że hodowla przemysłowa stawia zyski ponad dobrostan zwierząt (72%) oraz ponad zdrowie ludzi jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego (65%). Sondaż ujawnił także, że tylko 43% Polek i Polaków zdaje sobie sprawę, że sektor hodowlany w skali globalnej wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody razem wzięte.
„Nasz nowy sondaż pokazuje, że polskiej opinii publicznej nie przekonuje branżowa propaganda, że to hodowla przemysłowa jest konieczna, by wyżywić świat. Duże firmy mięsne wspierają wysoce dochodowy system bez uwzględniania wpływu, jaki mają na klimat, zdrowie i dobrostan zwierząt. Wyniki sondażu pokazują też, że wiele osób w Polsce wciąż nie zdaje sobie sprawy z wpływu emisji sektora hodowlanego na klimat, w porównaniu z transportem.” – komentuje wyniki sondażu Małgorzata Szadkowska, prezeska fundacji Compassion in World Farming Polska i ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Badanie zostało przeprowadzone przez YouGov na zamówienie organizacji Compassion in World Farming jednocześnie w 13 krajach.

Start kampanii jest wspierany przez światowej sławy celebrytów – takich jak Brian Cox, aktor znany z nagrodzonego serialu Sukcesja, gwiazda X-Men2 Alan Cumming. 

Aktorka Maja Ostaszewska również podpisała petycję i zaangażowała się w kampanię: „Nie możemy stać bezczynnie, gdy nasz zepsuty system żywnościowy zagraża ludziom, zwierzętom i całej naszej planecie. Powiedzmy światowym liderom, że mamy już tego dość”.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: