Piątek 22.03.2013

Chcesz mieć rzekę? Wystarczy, że ją zaadoptujesz

wlewanie czystej wody Rawy podczas inauguracji programy Zaadoptuj Rzekęwlewanie czystej wody Rawy podczas inauguracji programy Zaadoptuj Rzekę

Rozpoczęła się 9. edycja programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę. Akcja adoptowania rzek ma zwrócić uwagę na ten problem ochrony wód powierzchniowych w Polsce.ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Jak jest w Polsce? Nasz kraj nie jest wolny od problemów z dostępem do wody pitnej. Ilość wody przypadającej na jednego mieszkańca Polski to 4,5 m3/dobę, średnia wartość tego wskaźnika w Europie to 11 m3/dobę.  Dlatego Klub Gaja  promuje akcję adopcji rzek.

Na czym polega program Zaadoptuj rzekę? „Proponujemy społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Podjęcie się ich adopcji (otoczenie opieką) jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska, która polega na sprzątaniu zaśmieconych brzegów zbiorników, monitorowaniu jakości ich wód,  obserwacji roślin i zwierząt wokół nich. 

Jak tłumaczy Jacek Bożek, wystarczy żeby zająć się nawet małym kawałkiem rzeki, czy jeziora.

W inauguracji programu w Katowicach  21 marca wzięło udział ok. 200 osób. Uczestnicy happeningu Kolejka po wodę mieli okazję porównać wodę z rzeki z wodą z beczkowozu. Specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego dokonali podstawowych pomiarów wody w Rawie. Jej podwyższona temperatura i wyższe pH pokazały, że rzeka jest zanieczyszczona. Wyniki zostaną wprowadzone na interaktywną mapę Polski na nowej stronie programu Zaadoptuj rzekę – www.zaadoptujrzeke.pl. Mapę przygotowano dla uczestników programu z całej Polski, którzy będą na niej zaznaczać podejmowane przez siebie działania i wyniki pomiarów wód rzek, jezior, strumieni, potoków i innych akwenów, które zdecydują się objąć opieką, a więc zaadoptować.
Zaadoptuj Rzekę – Symboliczna kropla wody utworzona przez uczestników happeningu


Ocena (3.7) Oceń: