Poniedziałek 14.09.2020

Ciepło przyczynia się do rekordowego topnienia lodu morskiego na Grenlandi

Duży kawałek lodu oderwał się od największego szelfu lodowego Arktyki - 79N, czyli Nioghalvfjerdsfjorden - w północno-wschodniej Grenlandii.fot. shutterstockfot. shutterstock

Powierzchnia pękniętego lodu wynosi około 110 kilometrów kwadratowych. Zdjęcia satelitarne pokazują, że lód rozpadł się na wiele mniejszych kawałków.

Ta strata jest kolejnym dowodem na postępujące zmiany klimatyczne na Grenlandii ‒ alarmują naukowcy.
Temperatura w tym regionie wzrosła o około 3oC od 1980 r.” ‒ powiedziała dr Jenny Turton, która prowadzi badania na niemieckim Uniwersytecie Friedrich-Alexander. W ciągu ostatnich dwóch lat latem panowały tam rekordowe temperatury.

Nioghalvfjerdsfjorden, zwany potocznie "79" ma około 80 km długości i 20 km znajduje się w północnej części Grenlandii.

Na swojej czołowej krawędzi lodowiec 79N dzieli się na dwie części, z niewielkim odgałęzieniem skręcającym bezpośrednio na północ. To odgałęzienie lub dopływ zwany lodowcem Spalte, właśnie się rozpadł.

Lodowiec pękł już w 2019 roku, w wyniku bardzo ciepłego lata.

„79N stał się największym pozostałym szelfem lodowym Arktyki po tym, jak lodowiec Petermanna w północno-zachodniej Grenlandii stracił dużą powierzchnię w 2010 i 2012 roku” ‒ wyjaśnił prof. Jason Box z Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS).

„To, co sprawia, że 79N jest tak ważny, to sposób, w jaki jest przymocowany do wewnętrznej pokrywy lodowej, a to oznacza, że pewnego dnia ‒ jeśli klimat się ociepli zgodnie z naszymi oczekiwaniami ‒ region ten stanie się prawdopodobnie jednym z głównych ośrodków działań na rzecz deglacjacji Grenlandii. "
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-54127279”; data dostępu: 2020-09-14
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy