Poniedziałek 11.10.2021

Co można znaleźć na bałtyckich plażach? Na pewno nie muszelki!

Niedopałki papierosów, kapsle, butelki puszki, plastikowe opakowania, ale też zepsuta elektronika, czy części garderoby – takie „skarby” można najczęściej znaleźć na bałtyckich plażach. Skąd to wiemy? W ramach akcji Czysty Bałtyk niemal dwa tysiące wolontariuszy, sprzątało plaże oraz pasy nadbrzeżne na Półwyspie Helskim, w Trójmieście, Rewie oraz Pucku. Zebrano prawie dwie tony śmieci!fot. shutterstockfot. shutterstock

W wakacje prawie 600 wolontariuszy sprzątało Półwysep Helski. Plaże okazały się stosunkowo czyste, ale o wiele gorzej sytuacja prezentowała się w pasie przybrzeżnych lasów, w których zalegały sterty butelek, puszek i opakowań. Znalazły się części garderoby, klapki, radia samochodowe, a nawet plastikowy model messerschmitta.
– Nie spodziewałem się, że na naszym wybrzeżu będzie aż tak źle. Dziesięć lat temu, kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy akcję Czyste Tatry, również znieśliśmy z gór ponad tonę śmieci. To co jednak zobaczyliśmy na wydmach jest zupełnie niezrozumiałe. Przyjeżdżamy nad Bałtyk korzystać z piękna wybrzeża, a potem sami je niszczymy! Widać na plażach pracę gmin, które dbają o regularne zbieranie śmieci, ale na wydmach i w pasie lasów przybrzeżnych mamy śmietnik i jedną wielką toaletę… – mówił Rafał Sonik.

Wolontariusze akcji musieli wielokrotnie kluczyć pomiędzy rozmoczonymi kawałkami papieru toaletowego i fekaliami. Zbierali również wkładki higieniczne, podpaski, czy pieluchy. Sprzątanie nie było więc przyjemnym procesem, ale z pewnością bardzo potrzebnym.

– Czyszczenie Polski, to sport drużynowy. Przyjechaliśmy tutaj dużym zespołem, by powalczyć o medale w zbieraniu śmieci. – mówił ambasador akcji Czysty Bałtyk Robert Korzeniowski. – Jestem tutaj z kilku powodów. Przede wszystkim wiele zawdzięczam naturze i chcę się jej zrewanżować. Poza tym jako mistrz olimpijski do końca życia mam obowiązek robić dobre rzeczy i dawać przykład odpowiedzialnego zachowania – wymieniał czterokrotny mistrz olimpijski.

Sprzątanie na Półwyspie zakończyło się dość przerażającym wynikiem 1247 kg śmieci. Następnie akcja przeniosła się do Trójmiasta, Rewy i Pucka, gdzie zebrano 711 kg śmieci.

Ostatecznie akcja Czysty Bałtyk zakończyła się zebraniem 1957kg śmieci. Dokonała tego grupa 1787 wolontariuszy, wśród których były również znane postacie świata sportu i kultury oraz twórcy internetowi. Przez dwa dni, ze Stowarzyszeniem Czysta Polska sprzątali Katarzyna Bujakiewicz, Robert Korzeniowski, Rafał Sonik, Iga Krefft, Karolina Owczarz, Róża Gumienna czy Ola Kutz. Nie zabrakło też wspomnianych YouTuberów, którzy mają ogromny wpływ na światopogląd młodych ludzi. W sprzątanie plaż zaangażowali się: n3jxiom, enduroboy_54, luferek, dev1tv, gontarsky, Agata Sacewicz z „Kluchą” oraz Ola Brzeska.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.5) Oceń: