Środa 12.12.2018

COP24: Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć 42 mln ton CO2 rocznie

Jan Szyszko, były minister środowiska, we wtorek, 11 grudnia, był gościem COP24 w Katowicach. Podczas spotkania tłumaczył, że Polskie Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć minimum 42 mln ton dwutlenku węgla w ciągu roku.pixabay.compixabay.com

Odwołując się do unijnego sytemu handlu emisjami CO2 wskazał, że obecnie pozwolenie na emisję jednej tony dwutlenku węgla kosztuje ok. 25 euro. Jeszcze więcej kosztuje CCS, czyli podziemne składowanie wychwyconego CO2 ‒ 100 euro za jedną tonę.


Dlatego alternatywą mają być lasy. Koszty pochłonięcia jednej tony przez lasy kształtują się na poziomie 2,5 euro. – wskazywał prof. Jan Szyszko. Były minister środowiska przyznał, że wykorzystanie polskich lasów w tej kwestii może być wzorem dla innych krajów.


Szyszko stwierdził, że uzyskana nadwyżka finansowa może być wykorzystana do stworzenia nowych miejsc pracy na terenach wiejskich lub przekazać je państwom afrykańskim na zalesianie.


– Te środki mogą być również wykorzystane do pomocy państwom rozwijającym się, w tym do realizacji projektu the Green Great Wall w Afryce – powiedział Szyszko.


Polska promuje koncepcję leśnych gospodarstw węglowych, które miałyby zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze. Chodzi o to, by przy odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych drzew w istniejących lasach, wychwycić większą ilość CO2. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla jest w nim składowane. Ponadto, by zapobiec „ucieczce” emisji, czyli zmagazynowanego węgla, powinno się unikać tzw. całkowitych zrębów.


Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://www.pap.pl/”; data dostępu: 2018-12-12
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy