Poniedziałek 03.12.2018

COP24: Rozpoczyna się walka o klimat

Oficjalne rozpoczęcie COP24 będzie miało miejsce w poniedziałek 3 grudnia br. W uroczystości otwarcia weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda, sekretarz generalnego ONZ oraz politycy i delegaci z całego świata. W niedzielę Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, oficjalnie przejął od premiera Fidżi, Franka Bainimaramy, obowiązki Prezydenta COP.COP24 OfficialŹródło: COP24 Official/Flickr

– Sądzę, że nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca dla wypracowania wspólnego stanowiska wszystkich państw w sprawie polityki klimatycznej niż Polska. Nasz kraj w ciągu ostatnich trzydziestu lat– ograniczył emisję gazów cieplarnianych o 30% przy jednoczesnym, ciągłym wzroście gospodarczym. Inwestujemy w nowe technologie i innowacje – chociażby w elektromobilność.– podkreśla nowy Prezydent COP.

W dniu przejęcie przez Polskę przewodnictwa nad szczytem prezydenci czterech poprzednich szczytów klimatycznych oficjalnie wezwali do pilnego i ambitnego działania w walce z kryzysem klimatycznym. Manuel Pulgar Vidal (COP 20) Laurent Fabius (COP21), Salaheddin Mezouar (COP22), Frank Bainimarama (COP23), powołali się na opublikowany w październiku br. raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, wg którego uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tak, by wzrost średniej globalnej temperatury nie przekroczył 1,5 stopnia Celsjusza. Zrobili to bez udziału Polski – zwraca uwagę Greenpeace Polska.

- Już na starcie szczytu klimatycznego polska prezydencja dostała żółtą kartkę. Coraz więcej krajów jest zniecierpliwionych, a nawet rozczarowanych. Podczas gdy wielu delegatów chce tu rozmawiać nie tylko o technikaliach, ale przede wszystkich o ambicjach w walce z kryzysem klimatycznym, polska prezydencja nie tylko nie dołącza, ale wręcz blokuje taką dyskusję. Bezprecedensowa deklaracja czterech poprzednich prezydencji mówi jasno i zgodnie z najbardziej aktualną wiedzą naukową: trzeba działać szybko i odważnie. To, że taka deklaracja pojawiła się bez udziału Polski, jest jednoznacznym sygnałem, że świat oczekuje od nas więcej pracy i ambicji - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace na Środkową i Wschodnią Europę.

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Głównym celem tegorocznej konferencji jest ustalenie szczegółowych zasad wdrażania Porozumienia Paryskiego z 2015 r. oraz podsumowanie skuteczności dotychczasowych działań podjętych w ramach tzw. Dialogu Talanoa. Szczyt klimatyczny ONZ – COP24 w Katowicach potrwa od 2 do 14 grudnia.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy