Czujniki antysmogowe – nowy trend w polskich miastach

Poniedziałek 12.02.2018
pixabay.com pixabay.com

Grudziądz, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Rybnik, podpoznańska wiejska gmina Komorniki i gminy powiatu mikołowskiego – to kolejne miejsca, w których pojawią się czujniki do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza.


 
W Suwałkach władze samorządowe postanowiły zamontować 11 czujników w różnych częściach miasta ‒ na przedszkolach, żłobkach, szkołach, ratuszu i szpitalu. Koszt ich zakupu i instalacji czujników to około 20 tys. zł.

W  Grudziądzu, miejska spółka ciepłownicza OPEC z udostępniła bezpłatnie system monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza. System jest złożony z ośmiu sensorów (zasięg jednego to 1,2 km), których rozmieszczenie jest tak dobrane, by stworzyć obraz jakości powietrza na terenie całego Grudziądza.
 
W Piotrkowie Trybunalskim pojawi się – na przełomie lutego i marca - 20 czujników mierzących poziom zanieczyszczenia powietrza (koszt ich zakupu i montażu to około 30 tys. zł).

W Rybniku do jesieni zeszłego roku też był tylko jeden czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia powietrza – w północnej części miasta. Obecnie jest ich już 27 – w każdej dzielnicy miasta. Tak, żeby wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do dokładnych, miarodajnych danych o stanie powietrza w ich najbliższej okolicy.

Czujniki mierzą głównie stężenie tzw. pyłów zawieszonych. Ich instalacja, to odpowiedź na apele mieszkańców, którzy chcą na bieżąco śledzić jakość powietrza w okolicy. Pomiary dokonywane przez urządzenia można sprawdzać w internecie.

Każdego roku, ze względu na fatalną jakość powietrza w naszym kraju, umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Smog przyczynia się do schorzeń układu oddechowego i krążenia, alergii, nowotworów i zaburzeń rozwojowych u dzieci. Problemem jest głównie niska emisja, która powoduje 75-80 proc zanieczyszczeń pyłem zawieszonym. W dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, głównie źródłem zanieczyszczeń są samochody z silnikami diesla, szczególnie te starszej generacji lub te, z których usunięto filtr cząstek stałych.
Ekologia.pl

Źródło:

Kurier PAP
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy