Wtorek 05.05.2020

Czy koronawirus przyczyni się do zamknięcia ferm futrzarskich?

Obrońcy praw zwierząt w Kanadzie i Wielkiej Brytanii wzywają lokalne rządy do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych po tym, jak norki na fermach futrzarskich w Holandii uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa COVID-19.fot. shutterstockfot. shutterstock

Norki z dwóch ferm futrzarskich w Holandii uzyskał pozytywny wynik na Covid-19. W zeszłym miesiącu ujawniono, że lwy i tygrysy w nowojorskim zoo zaraziły się COVID-19 od swoich opiekunów.
Koronawirus może być „katastrofalny” dla zagrożonej przyrody i musimy działać teraz, aby je chronić ‒ mówi dr Peta Hitchens z University of Melbourne.

Obejmuje to dokładne regulacje handlu dziką fauną i florą, a także ochronę ekosystemów, w których wkraczanie i niszczenie „spowodowało zwiększenie interakcji między nami a dzikimi zwierzętami”.

Urzędnicy w Holandii uważają, że norki zostały zarażone przez robotników pracujących na farmie i od tego czasu gospodarstwa zostały poddane kwarantannie.

Tworzenie nowych ferm norek zostało tam zakazane w 2013 r., A istniejące fermy norek muszą zostać zamknięte do 2024 r.

Humane Society International / UK i British-Bearers z siedzibą w Wielkiej Brytanii uważają, że intensywna hodowla dzikich zwierząt, takich jak norki, lisy, szopy pracze i króliki, stwarza niepotrzebne i niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt.

„Duże farmy są wylęgarnią chorób zakaźnych. Tysiące dzikich zwierząt trzymanych jest w niehigienicznych, zatłoczonych i stresujących warunkach, z niewielką opieką weterynaryjną”, powiedziała Claire Bass, dyrektor wykonawczy Humane Society International / UK.

Oprócz cierpienia zwierząt, potencjał rozprzestrzeniania się chorób to kolejny powód, dla którego wszystkie firmy modowe odchodzą od futer, a rządy zaprzestają „tego brudnego handlu”.

„Jedną z lekcji, które musimy wyciągnąć z Covid-19, jest to, że nie możemy dalej pchać zwierząt do granicy ich wytrzymałości bez poważnych konsekwencji dla zdrowia zwierząt i ludzi” ‒ powiedziała.

„Wzywamy Holandię i inne kraje do wycofania hodowli zwierząt futerkowych, aby przyspieszyć zamykanie przemysłu, a kraje, które jeszcze nie zobowiązały się do zakazów, w tym Chiny i Finlandia, aby uczyniły to teraz”.

Według raportu opublikowanego przez Chińską Akademię Inżynierii w 2016 r. 75% handlu dziką przyrodą w Chinach jest zdominowane przez handel zwierzętami na futra, takimi jak szopy pracze, lisy i norki, które często kończą na mokrym targu dzikiej przyrody.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-52535075”; data dostępu: 2020-05-05
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy