Piątek 09.09.2022

Czy Odra potrzebuje parku narodowego?

„Gazeta Wyborcza” wspólnie z Greenpeace przygotowała petycję do premiera rządu Mateusza Morawieckiego o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Po katastrofie ekologicznej, jaką przeżywa rzeka, ochrona jej najcenniejszych fragmentów jest niezwykle istotna – przekonują inicjatorzy petycji.Lazy_Bear/ShutterstockLazy_Bear/Shutterstock

Parki narodowe pokrywają obecnie około 1% powierzchni Polski, a ostatni z nich powstał ponad 21 lat temu. Projekt utworzenia parku narodowego Doliny Dolnej Odry nie jest nowy i ma już ponad 30 lat. W latach 90. Pojawiła się inicjatywa utworzenia transgranicznego parku przy aprobacie zarówno Polski, jak i Niemiec oraz z udziałem naukowców z obu krajów. Do dziś został zrealizowany tylko po stronie niemieckiej - w Polsce obszar ten został objęty słabsza ochroną, jaką daje park krajobrazowy.
Dlaczego ekolodzy naciskają na utworzenie na Odrze parku narodowego? To obecnie dom dla około 250 gatunków ptaków, w tym dla wielu z nich to także obszar o kluczowym znaczeniu w czasie sezonowych przelotów. Objęcie najwyższą ochroną Doliny Dolnej Odry byłoby dobrym początkiem jej realizacji, zwłaszcza po katastrofie ekologicznej, jaką przeżyła tego lata.

– Nie można dżumy leczyć cholerą. Nie można rzeki doświadczonej katastrofą ekologiczną ujarzmiać jeszcze mocniej i jeszcze bardziej ryzykować jej zdrowiem i bezpieczeństwem. Zamiast kanalizowania i budowania nowych stopni wodnych na Odrze potrzebujemy więcej dzikości, więcej miejsca dla przyrody. Park Narodowy Dolnej Odry może być ważnym elementem odbudowy odrzańskiego ekosystemu. Odbudowy, która na pierwszym miejscu powinna stawiać życie, a nie zyski – mówi Krzysztof Cibor z Działu Różnorodności Biologicznej Greenpeace Polska.

Polski rząd nie stoi po stronie ekologów, argumentując to tym, że park narodowy zablokuje wszystkie inwestycje w tym rozwój żeglugi śródlądowej. Jednak czy park narodowy, to rzeczywiście nieopłacalna inwestycja? Eksperci przekonują, że w dłuższej perspektywie mogą się opłacać. Rozwijająca się w danych okolicach turystyka daje bowiem ogromne szanse na rozwój gospodarczy regionu.

Petycję można podpisać na stronie www.chronmyodre.pl.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.7) Oceń: