Środa 16.11.2022

Czy Polacy chcą elektrowni jądrowych?

Zwiększa się akceptacja dla atomu w Polsce - wynika z sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej. Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera aż 85,7 proc. PolakówFot. boscorelli/ShutterstockFot. boscorelli/Shutterstock

Jak wynika ze środowego badania IBRiS dla Rzeczpospolitej zdecydowanie za i „raczej za” atomem w Polsce jest 85,7 procent respondentów. Przeciwników tego pomysłu jest 9,2 proc.
Biorąc pod uwagę preferencje polityczne – największą akceptację wobec projektów atomowych wykazują zwolennicy PIS-u (99 proc.). Wśród opozycji to poparcie wynosi 85 proc. Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Poparcie wśród osób najstarszych (70+) jest na poziomie 100 procent.

Od kilku lat liczba przeciwników atomu w Polsce systematycznie maleje. Badanie z listopada 2020 roku zrealizowane przez firmę DANAE wskazuje, że 62,5 proc. ankietowanych wyrażało poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju. Przeciwnicy tego pomysłu stanowili 31,6 proc. Skąd ta zmiana? Coraz więcej Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i dla zapewnienie stabilnych cen prądu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita; “Atom z rekordowym poparciem Polaków. Uwierzyli w niższe rachunki za prąd”; data dostępu: 2022-11-16

Ocena (3.5) Oceń: