Piątek 02.07.2021

Czy to koniec hodowli zwierząt w klatkach? UE zamierza zakończyć praktykę do 2027 r.

Komisja Europejska właśnie ogłosiła, że zaproponuje przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Ogłosiła, że do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w Inicjatywie”.fot. shutterstockfot. shutterstock
Komisja zapowiedziała, że przepisy zostaną przedstawione w 2023 r., ale hodowla zwierząt w klatkach nie zostanie całkowicie wycofana do 2027 r. Po ich nakreśleniu parlament i wszystkie 27 rządów poszczególnych państw UE muszą uzgodnić regulacje, a każdy kraj będzie odpowiedzialny za egzekwowanie zakazu niezależnie.
Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kryiakides powiedziała: „Zwierzęta są istotami rozumnymi i mamy moralną, społeczną odpowiedzialność, by zapewnić im warunki, które to odzwierciedlają”.

Niewiążąca rezolucja została po raz pierwszy ogłoszona 10 czerwca 2021 r. po tym, jak komisja Parlamentu Europejskiego przeważającą większością głosów głosowała za zakazem hodowli zwierząt w klatkach – 558 głosów za, 85 wstrzymujących się i tylko 37 przeciw.

Komitet zorganizował to głosowanie w odpowiedzi na petycję zatytułowaną „Zakończ epokę klatkową”, kierowaną przez Compassion in World Farming (CIWF) i podpisaną przez 1,4 miliona obywateli UE i 170 organizacji ze wszystkich 27 państw członkowskich.

Komisja planuje wprowadzić zakaz stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych, przewidując datę ich wycofania na rok 2027.

„Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień - czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła” – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.

UE ma jedne z najwyższych standardów dobrostanu zwierząt na świecie. Jednak według raportu End the Cage Age, nadal 94% królików hodowlanych jest obecnie trzymanych w klatkach, podobnie jak 49% kur i 85% macior.

Ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach. Powoduje to ogromne cierpienie. Zwierzęta nie mogą wyrażać w nich swoich podstawowych, naturalnych zachowań, w klatkach nie mogą się często nawet obrócić czy rozpostrzeć skrzydeł.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-europe-57668658”; data dostępu: 2021-07-02
Ocena (2.6) Oceń:
Pasaż zakupowy