Poniedziałek 13.03.2023

Czy twój papier toaletowy jest toksyczny? Naukowcy mówią „tak”

Naukowcy przetestowali różne produkty z papieru toaletowego na całym świecie i stwierdzili, że papier toaletowy można uznać za główne źródło PFAS w systemach oczyszczania ścieków.vchal/shutterstockvchal/shutterstock
Wieczne substancje chemiczne (PFAS) są badane zarówno przez naukowców, jak i ekologów ze względu na ich powiązania z rakiem, zaburzeniami rozwojowymi, a ostatnio zaburzeniami hormonalnymi u dzieci. Jak zauważają naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention, ostatnie badania powiązały wysoki poziom spożycia PFAS z podwyższonym poziomem cholesterolu i ciśnienia krwi czy zwiększonym ryzykiem raka nerki lub jądra.
PFAS mogą utrzymywać się w środowisku przez dłuższy czas, a nawet niski poziom tych chemikaliów wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia. Z tego powodu agencje rządowe naciskają na surowsze ograniczenia dotyczące stosowania „wiecznych chemikaliów” w procesach produkcyjnych i produktach.

Aby zbadać możliwe źródła zanieczyszczenia PFAS, naukowcy z University of Florida postanowili zbadać, czy papier toaletowy, często używany produkt higieny osobistej, zawiera te chemikalia.

Naukowcy z University of Florida zwerbowali ochotników i profesorów do zbierania papieru toaletowego sprzedawanego w obu Amerykach, Afryce i Europie. Przetestowali próbki papieru, a także próbki osadów ściekowych z ośmiu oczyszczalni ścieków na Florydzie pod kątem 34 różnych związków PFAS. Zarówno w papierze toaletowym, jak i osadzie ściekowym najczęściej wykrywanym PFAS był diester fosforanowy fluorotelomeru 6:2, czyli diPAP 6:2. DiPAP rozpada się na mniejsze związki, które są bardzo trwałe w środowisku i szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

„Nikt nie powinien martwić się narażeniem na działanie toksycznej substancji chemicznej, zwłaszcza gdy korzysta z łazienki” – powiedział Scott Faber, wiceprezes ds. rządowych w Environmental Working Group.

Fabryki papieru są znanym źródłem zanieczyszczeń – PFAS są wykorzystywane podczas procesu konwersji drewna na masę celulozową w produkcji papieru. Naukowcy przetestowali PFAS w standardowym papierze toaletowym i rolkach wykonanych z papieru pochodzącego z recyklingu. Oba rodzaje papieru zostały wykonane z zanieczyszczonych włókien. To, że papier toaletowy pochodził z recyklingu nie miało wpływu na stężenia diPAP.

„Biorąc pod uwagę znane zagrożenia dla zdrowia związane z narażeniem na PFAS, niepokojące jest to, że te chemikalia są obecne w tak powszechnym artykule gospodarstwa domowego, jak papier toaletowy” – powiedziała dr Tasha Stoiber, starszy naukowiec z EWG.

„Badanie to dodatkowo pokazuje wszechobecność toksycznych chemikaliów w naszym codziennym życiu. Musimy zmniejszyć zanieczyszczenie PFAS, wycofać nieistotne zastosowania i chronić zdrowie publiczne” – dodaje.

Recenzowany raport University of Florida nie uwzględniał skutków zdrowotnych „podcierania się” zanieczyszczonym papierem toaletowym. PFAS może być wchłaniany przez skórę, ale nie ma badań nad tym, jak może dostać się do organizmu podczas procesu wycierania. Jednak ta ekspozycja jest „zdecydowanie warta zbadania” - powiedział David Andrews, starszy naukowiec z Environmental Working Group.

Jake Thompson, główny autor badania i absolwent University of Florida „Nie spieszę się ze zmianą papieru toaletowego i nie mówię, że ludzie powinni przestać go używać lub zmniejszyć jego ilość” – dodał. „Problem polega na tym, że identyfikujemy kolejne źródło PFAS, co podkreśla, że chemikalia są wszechobecne”.

Jednak PFAS są tak powszechne, że trudno jest precyzyjnie określić ich źródło, co przemawia za szerszym problemem związanym z powszechnym stosowaniem chemikaliów, powiedział Thompson. „Jako społeczeństwo musimy zdecydować, co zrobić z tym problemem”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. The Environmental Working Group (EWG); “Study: Toilet paper a major source of toxic ‘forever chemicals’ in wastewater”; data dostępu: 2023-03-13
Ocena (4.3) Oceń: