Czym grozi mieszkanie przy ruchliwej drodze?

Sobota 14.04.2018
Freeimages.com/Yarik Mishin Freeimages.com/Yarik Mishin

Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? Mamy dla ciebie złą wiadomość. U osób, które mieszkają w pobliżu ruchliwych dróg i autostrad zwiększa się ryzyko wystąpienia demencji - wynika z  badań opublikowanych na łamach czasopisma "Lancet".

Aż 11 proc. przypadków demencji wśród osób, które mieszkają w promieniu 50 metrów od głównych dróg, może być spowodowanych zanieczyszczeniami komunikacyjnymi. Do takich wniosków doszli naukowcy z z Public Health Ontario oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES), którzy w latach 2001-2012 analizowali stan zdrowia 6,5 mln Kanadyjczyków.

Wśród 243 611 zdiagnozowanych w tym czasie przypadków demencji najwięcej zachorowań zanotowano w pobliżu głównych dróg. Ryzyko to rosło o 7-11 proc. jeśli osoba mieszkała w promieniu 50 metrów od ruchliwych szlaków komunikacyjnych.

Jeden z autorów raportu Dr Hong Chen z Public Health Ontario powiedział: "Wzrost liczby ludności pociąga za sobą postępującą urbanizację, co sprawia, że coraz więcej osób żyje w miastach, przy ruchliwych drogach"

Bezpośrednią przyczyną może być zanieczyszczone powietrze jak i hałas. Naukowcy są zdania, że pyły i dwutlenek azotu, które wschodzą z skład zanieczyszczeń komunikacyjnych zakłócają pracę bariery krew-mózg, kluczowej membrany, która chroni nasz mózg przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. W konsekwencji drobne cząsteczki zanieczyszczające powietrze mogą być składowane w mózgu i przyczyniać się do rozwoju demencji.


Źródło: Hong Chen et al. Living near major roads and the incidence of dementia, Parkinson's disease, and multiple sclerosis: a population-based cohort study. The Lancet, 2017 DOI: 10.1016/S0140-6736(16)32399-6
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy