Czwartek 05.11.2020

Dania odstrzeli 15 milionów norek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Dania, największy na świecie producent futer, planuje odstrzelenie wszystkich norek w kraju, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zmutowanej postaci koronawirusa.fot. shutterstockfot. shutterstock

Premier Mette Frederiksen powiedziała w środę, że decyzja została podjęta z „ciężkim sercem”, ale była konieczna. „Wirus zmutował u norek. Zmutowany wirus rozprzestrzenił się na ludzi” - powiedziała Frederiksen.
Zacytowała raport rządowy, w którym stwierdzono, że zmutowany wirus osłabia zdolność organizmu do tworzenia przeciwciał, potencjalnie sprawiając, że obecnie opracowywane szczepionki przeciwko Covid-19 są nieskuteczne.

„Ponosimy wielką odpowiedzialność za naszą własną populację, ale w obliczu mutacji, która została wykryta, mamy jeszcze większą odpowiedzialność również za resztę świata” - powiedziała podczas konferencji prasowej.

Raport agencji rządowej zajmującej się mapowaniem koronawirusa w Danii wykazał mutację wirusa u 12 osób w północnej części kraju, które prawdopodobnie zaraziły się od norek. Minister zdrowia Magnus Heunicke powiedział, że połowa z 783 przypadków COVID-19 u ludzi w północnej Danii „jest związana” z norkami.

Dania jest jednym z głównych eksporterów futer z norek na świecie, produkującym około 17 milionów futer rocznie. Większość eksportu trafia do Chin i Hongkongu. Według szacunków rządu ubój 15 milionów norek w tym kraju może kosztować nawet 785 milionów dolarów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2020/11/05/europe/denmark-mink-cull-coronavirus-intl-hnk-scli/index.html”; data dostępu: 2020-11-05
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy