Delfinarium w Polsce. W Mszczonowie powstanie pierwsze delfinarium

Czwartek 02.07.2015
Fot. Thomas Depenbusch [CC BY 2.0, Fot. Thomas Depenbusch [CC BY 2.0, [www.flickr.com]

W Mszczonowie obok term ma powstać pierwsze w Polsce delfinarium. Jest już działka i termin ukończenia – delfinarium ma stanąć do 2017 roku. Pojawiły się także protesty obrońców praw zwierząt, którzy uważają, że delfinaria są jedynie inną odmianą cyrku.


Inwestor zakupił już teren o powierzchni około 5500 m kw. Delfinarium ma pełnić funkcję rozrywkową, edukacyjną i rehabilitacyjną. Budowa delfinarium we Mszczonowie to także żyła złota dla miasta – pojawią się nowe miejsca pracy i turyści spragnieni kontaktu z uśmiechniętym delfinem.

Jednak pomysł wybudowania delfinarium w Polsce nie wszystkim się podoba. „Delfinoterapia jest przede wszystkim sposobem zarabiania na determinacji rodzin chorych dzieci, a delfinaria nie mają żadnej wartości edukacyjnej i są jedynie inną odmianą cyrku.” – czytamy w komunikacie prasowym Fundacji Viva!

Różne ośrodki delfinoterapii, świadomie lub nie, przekonują, że sesje z delfinami mają leczniczą moc. Problem w tym, że jest zbyt wiele spekulacji i hipotez na temat tego, czy delfinoterpia pomaga czy nie. „To tylko spekulacja, że użycie przez delfiny sonaru może redukowac stres i wspierać proces terapeutyczny. (…) Żadnego takiego efektu nie zaobserwowano w odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych, które korzystały z programu Dolphin Human Therapy”. – powiedział jeden z twórców delfinoterapii, David Nathanson.

Poza tym należy brać także pod uwagę dobrostan zwierząt – warunki w jakich żyją i skąd pochodzą.

Delfiny to jedne z najinteligentniejszych zwierząt, które mają silnie rozwinięty instynkt socjalny i rodzinny. Jeśli zostały złapane na wolności i umieszczone np. w delfinarium, to ich adaptacja do niewoli zależy w dużym stopniu od tego, czy umieszcza się w zamknięciu to samo stado, które wcześniej razem pływało, czy kilka osobników z różnych grup pochwyconych niezależnie od siebie. – zwraca uwagę prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN.
Moim zdaniem
Delfinarium w Polsce, to dobry pomysł?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy