Wtorek 10.05.2022

Diety wegetariańskie „odpowiednie” dla większości dzieci. Jest jedno ale...

Nowe badania sugerują, że dzieci stosujące dietę wegetariańską mają podobne wskaźniki wzrostu i odżywiania jak dzieci jedzące mięso.fot. shutterstockfot. shutterstock

Jeśli zastanawiasz się, jak Twoje dziecko poradzi sobie na diecie wegetariańskiej, nowe badanie oferuje kilka czynników do rozważenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatrics wykazało, że dzieci stosujące diety bezmięsne miały „podobny wzrost i biochemiczne wskaźniki odżywiania w porównaniu z dziećmi na dietach niewegetariańskich”. Ale dzieci wegetariańskie miały większe ryzyko niedowagi.
Autorzy wykorzystali dane prawie 9 000 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, które wzięły udział w programie TARGet Kids! w latach 2008-2019. Szczegóły dotyczące diety, były zgodne z informacjami ich rodziców, którzy odpowiedzieli, czy ich dzieci są wegetarianami (w tym weganami), czy nie-wegetarianami.

Podczas każdej wizyty na przestrzeni lat asystenci naukowi TARGet Kids! mierzyli wskaźniki masy ciała uczestników, wagę, wzrost, poziom cholesterolu, trójglicerydów, poziom witaminy D i poziom ferrytyny w surowicy.

Dzieci były obserwowane średnio przez prawie trzy lata. Nie było żadnych istotnych różnic między dziećmi wegetariańskimi i niewegetariańskimi w zakresie standardowego BMI, wzrostu, poziomu ferrytyny w surowicy i poziomu witaminy D. Jednak wegetariańskie dzieci prawie dwukrotnie częściej miały niedowagę niż dzieci niewegetariańskie.

Niedowaga może być oznaką niedożywienia i może wskazywać, że dieta nie wystarcza do utrzymania prawidłowego wzrostu.

Badanie podkreśla „potrzebę starannego planowania diety dla dzieci z niedowagą przy rozważaniu diet wegetariańskich".

Główny autor badania, pediatra dr Jonathan Maguire, powiedział: „Wzory żywieniowe oparte na roślinach są uznawane za zdrowe wzorce żywieniowe ze względu na zwiększone spożycie owoców, warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych i zmniejszonej zawartości tłuszczów nasyconych. Jednak niewiele badań oceniało wpływ diety wegetariańskiej na rozwój dziecka i stan odżywienia”. „Dieta wegetariańska wydaje się być odpowiednia dla większości dzieci”  - dodał.

Ograniczeniem badania jest to, że naukowcy nie oceniali jakości diet wegetariańskich. Badacze zauważają, że diety wegetariańskie występują w wielu formach, a jakość diety może być bardzo ważna dla wzrostu i wyników żywieniowych. Autorzy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby zbadać jakość diet wegetariańskich w dzieciństwie, a także wzrost i wyniki żywieniowe wśród dzieci stosujących dietę wegańską, która wyklucza mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jajka i miód.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. St. Michael's Hospital.; “Study finds children with vegetarian diet have similar growth and nutrition compared to children who eat meat: Children with a vegetarian diet also had higher odds of underweight weight status" ”; ScienceDaily. ScienceDaily, 2 May 2022. ;
Ocena (4.3) Oceń: