Poniedziałek 20.12.2021

Dlaczego niektóre supermarkety nie chcą sprzedawać brazylijskiej wołowiny?

Sześć europejskich sieci supermarketów, w tym dwie należące do holenderskiej firmy Ahold Delhaize (AD.AS) i filia Carrefour (CARR.PA), poinformowała,  że przestanie sprzedawać część lub całość wołowiny z Brazylii ze względu na powiązania ze zniszczeniem lasów deszczowych Amazonii.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wiele supermarketów w całej Europie zobowiązało się do usunięcia produktów wołowych, które są powiązane z wylesianiem w Brazylii. Chodzi m. in. o sieci sklepów Carrefour Belgium, Delhaize i Auchan, Albert Heijn w Holandii oraz Lidl i Sainsbury's i Princes w Wielkiej Brytanii. Największego zobowiązania podjął się  Lidla Holandia, który zapowiedział, że przestanie sprzedawać całą wołowinę pochodzącą z Ameryki Południowej począwszy od 2022 roku.
Produkty, które są wycofywane, obejmują peklowaną wołowinę, suszoną wołowinę i świeże kawałki wołowiny najwyższej jakości, które prawdopodobnie pochodzą od bydła hodowanego w Amazonii i tropikalnych mokradłach Pantanal.

Wiele produktów, których to dotyczy, jest powiązanych z największą na świecie firmą pakującą mięso, JBS SA (JBSS3.SA).

Bojkot jest odpowiedzią na dochodzenie Reporter Brasil, które twierdziło, że JBS pośrednio pozyskiwała mięso z nielegalnie wylesionych obszarów w ramach tzw. programu „pranie bydła”. W takim schemacie krowy są hodowane na nielegalnie wylesionych gruntach, a następnie sprzedawane do legalnego gospodarstwa przed wysłaniem do rzeźni, aby ukryć pochodzenie bydła.

JBS powiedział Reuterowi, że nie toleruje nielegalnego wylesiania i zablokował ponad 14 000 dostawców za nieprzestrzeganie zasad. Firma stwierdziła, że monitorowanie dostawców pośrednich – tych przed ostatecznym sprzedawcą do rzeźni – jest wyzwaniem dla całego sektora, ale JBS wprowadzi system, który będzie w stanie to zrobić do 2025 roku.

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii, największym na świecie tropikalnym lesie deszczowym, gwałtownie wzrosło od czasu, gdy prawicowy prezydent Jair Bolsonaro objął urząd w 2019 r. i wycofał ochronę środowiska. Powiedział, że dąży do zwiększenia rolnictwa i górnictwa, aby wydobyć region z ubóstwa. W 2021 r. wylesianie osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat, a obszar większy niż stan Connecticut w USA został wycięty. Większość ogołoconych gruntów jest wykorzystywana do hodowli bydła.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Jake Spring and Anthony Deutsch; “European supermarkets stop selling Brazil beef over deforestation links”; reuters.com; 2021-12-20
Ocena (2.3) Oceń: