Sobota 04.02.2023

Dlaczego psia kupa jest tak szkodliwa dla środowiska?

Nowe badanie pokazuje, że właściciele psów, którzy zostawiają odchody swoich zwierząt w rezerwatach przyrody, wyrządzają poważną szkodę lokalnej bioróżnorodności.fot. shutterstockfot. shutterstock
Zanieczyszczone psimi odchodami parki stanowią zagrożenie dla innych spacerowiczów, a małe czarne torebki zwisające z gałęzi drzew, czekające na "kupkową wróżkę", mogą być równie irytujące. Teraz badacze z Uniwersytetu w Gandawie odkryli, że psie odchody i mocz powodują również problemy środowiskowe.
Naukowcy badali psie odchody w czterech różnych rezerwatach przyrody w Belgii przez 18 miesięcy. Odkryli, że psie odchody odpowiadają za dostarczanie 11 kilogramów azotu i 5 kilogramów fosforu na hektar (około 2,5 akra) rocznie. Bez interwencji człowieka (lub psa) ekosystemy zazwyczaj dostają około 0,5 kilograma azotu każdego roku.

„Byliśmy zaskoczeni, jak wysoki może być wkład składników odżywczych ze strony psów” – mówi główny autor badania, profesor Pieter De Frenne. „Wkłady azotu atmosferycznego z rolnictwa, przemysłu i ruchu drogowego słusznie są przedmiotem dużej uwagi politycznej, ale psy są pod tym względem całkowicie pomijane”.

Dlaczego psia kupa jest tak szkodliwa dla środowiska?

Odchody Twojego psa to rodzaj nawozu, jak owczy obornik. Dodatkowy azot z psich odchodów powoduje efekt przenawożenia i pomaga tylko ograniczonej liczbie roślin, takim jak pokrzywy czy barszcz, które konkurują z rzadszymi gatunkami, zmniejszając w ten sposób bioróżnorodność. „Typowym przykładem są storczyki. Nie są one w stanie konkurować z innymi roślinami i znikają z ekosystemu” – powiedział De Frenne.

„W wielu rezerwatach przyrody zarządzanie jest ukierunkowane w szczególności na obniżanie poziomu składników odżywczych w glebie w celu zwiększenia bioróżnorodności roślin i zwierząt” — wyjaśnia profesor De Frenne.

„Nasze odkrycia sugerują, że obecnie pomijane wkłady psów w rezerwatach przyrody mogą opóźnić cele odbudowy bioróżnorodności”.

Dlatego zarządcy rezerwatów czy parków mają edukować spacerowiczów na temat „negatywnego wpływu odchodów na bioróżnorodność”. Naukowcy wzywają również do surowszego egzekwowania stosowania smyczy i większej liczby parków dla psów, aby zmniejszyć presję na rezerwaty przyrody.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje proste rozwiązanie: posprzątaj po swoim psie. Naukowcy odkryli, że w obszarach, w których ludzie rzeczywiście starają się zachować czystość, poziom fosforu spada prawie do zera. Trzymanie psów na smyczy również ograniczało wpływ składników odżywczych do ścieżek i zwiększało prawdopodobieństwo, że ludzie faktycznie będą zbierać odpady.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Ecological Solutions and Evidence.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Marianne Guenot; “Dog pee and poop could be harming the soil in nature reserves, study suggests”; businessinsider.com; 2022-02-09
Ocena (3.2) Oceń: