Wtorek 19.07.2022

Dlaczego w Europie jest tak gorąco?

Ekstremalne upały ogarnęły część Europy Zachodniej, z pożarami szalejącymi we Francji i Hiszpanii, pogarszającą się suszą w Portugalii i trzecim najgorętszym dniem w historii w Wielkiej Brytanii. Ludzkość stoi w obliczu „zbiorowego samobójstwa” z powodu kryzysu klimatycznego, ostrzega szef ONZ.Kuki Ladron de Guevara/ShutterstockKuki Ladron de Guevara/Shutterstock

Pożary i fale upałów siejące spustoszenie na całym świecie pokazują, że ludzkość stoi w obliczu „zbiorowego samobójstwa”, ostrzegł sekretarz generalny ONZ, gdy rządy na całym świecie starają się chronić ludzi przed skutkami ekstremalnych upałów.

W południowo-zachodniej Francji pożar rozprzestrzenił się na powierzchni około 11 tys. ha w departamencie Gironde, zmuszając 32 000 osób do ewakuacji. Według francuskiej służby meteorologicznej Météo France, pobliskie miasto Cazaux odnotowało w poniedziałek 42,4 stopnia Celsjusza. Duże miasta w zachodniej Francji, takie jak Nantes i Brest, również pobiły nowe rekordy upałów. W Finistère, na atlantyckim wybrzeżu kraju, pożary zostały po raz pierwszy zgłoszone w poniedziałek po południu; niecałe osiem godzin później płomienie zajęły ponad 280 ha ziemi, powodując ewakuację kilku wiosek.
W Hiszpanii pożary ogarnęły centralny region Kastylii i Leonu, a także północny region Galicji - podał Reuters. Pożar zmusił również państwową spółkę kolejową do zawieszenia kursu między Madrytem a Galicją. W sumie ponad 70 000 hektarów ziemi zostało zniszczonych w Hiszpanii z powodu pożarów w tym roku - powiedział w poniedziałek hiszpański premier Pedro Sanchez. „Siedemdziesiąt tysięcy hektarów, to prawie dwa razy więcej niż średnia z ostatniej dekady” – powiedział.

W sobotę portugalskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 659 osób, głównie starszych, zmarło w ciągu ostatnich siedmiu dni. Uważa się, że w sumie ponad 1100 osób zmarło z powodu trwającej fali upałów w południowej Europie.

Oczekuje się, że fala upałów osiągnie szczyt na początku tego tygodnia. W Wielkiej Brytanii – gdzie temperatury w poniedziałek we wschodniej Anglii Santon Downham osiągnęły 38,1 stopnia, co czyni go trzecim najgorętszym dniem w historii – urzędnicy ostrzegali, że sytuacja prawdopodobnie się pogorszy.

Według Penelope Endersby, dyrektor generalnej Met Office, „oczekuje się, że wtorek będzie jeszcze cieplejszy”. „Naprawdę widzimy większą szansę na 40 stopni i wyższą temperaturę” – powiedziała Endersby w poniedziałek dla radia BBC.

„Nawet powyżej tego, 41 nie jest wykluczone. W modelu mamy nawet 43, ale mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie”.

Oczekuje się, że we Francji fala upałów oddali się we wtorek z zachodniej części kraju, kierując się w stronę środkową i wschodnią, w tym do Paryża.

Belgijski Królewski Instytut Meteorologiczny (KMI/IRM) wydał we wtorek „kod czerwony” ostrzeżenie pogodowe dotyczące upałów w dwóch prowincjach, przewidując temperatury do 40 stopni na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

„Przy tak bardzo wysokich temperaturach konieczne będą pewne działania: regularnie pij, noś lżejsze ubrania, spędzaj dzień w chłodniejszych pomieszczeniach, regularnie monitoruj stan swojego zdrowia, jedz lekkostrawne pokarmy (i to w mniejszych porcjach), trzymaj drzwi i okna zamknięte, aby nie dopuścić ciepła do domu. Zwierzęta domowe również wymagają dodatkowej opieki” – ostrzegł mieszkańców.

Dlaczego Europę nawiedziły tak ekstremalne temperatury? Klimatolodzy twierdzą, że odpowiedzią jest zmiana klimatu. Średnie temperatury na świecie wzrosły tylko o nieco ponad 1°C powyżej poziomów obserwowanych przed uprzemysłowieniem wielu części świata. Jeden stopień to niewiele, prawda? Ale żyjemy w najgorętszym okresie od 125 000 lat – informuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Wiemy, co się za tym kryje – emisje gazów cieplarnianych spowodowane spalaniem paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, które zatrzymują ciepło w naszej atmosferze. Według IPCC pomogły one zwiększyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze do najwyższych poziomów obserwowanych od 2 milionów lat.

W poniedziałek w rozmowie z CNN profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Myles Allen ostrzegł, że takie fale upałów będą nieuniknione, jeśli ludzkość wkrótce nie zmniejszy emisji dwutlenku węgla. „To nie jest nowa normalność, ponieważ mamy tendencję do coraz wyższych temperatur” – powiedział Allen w poniedziałek w CNN. Dodał, że rozwiązaniem są radykalne zmiany w całej branży energetycznej. Poszczególne firmy raczej nie zmienią swoich modeli biznesowych jednostronnie z powodu obaw o utratę konkurencyjności z rywalami – dodał. „To musi być regulacja dotycząca całej branży” – powiedział Allen.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Joseph Ataman, Jimmy Hutcheon, Xiaofei Xu, Zahid Mahmood, Sana Noor Haq, and Jorge Engels, CNN; “Extreme heat sears parts of Europe, with UK seeing third-hottest day on record”; cnn.com; 2022-07-19
  2. Fiona Harvey; “Humanity faces ‘collective suicide’ over climate crisis, warns UN chief”; theguardian.com; 2022-07-19
Ocena (5.0) Oceń: