Środa 14.01.2009

Długość snu a przeziębienia

Fot.: sxc.huFot.: sxc.hu
Zbyt krótki sen - poniżej siedmiu godzin - zwiększa ryzyko przeziębienia, ponieważ system immunologiczny na bliski związek ze snem - informują brytyjskie media powołując się na badania uniwersytetu Carnegie Mellon z USA, opublikowane w "Archives of Internal Medicine".

Według nich brak snu i jego niska jakość niekorzystnie wpływają na system immunologiczny organizmu produkujący najważniejsze substancje chemiczne umożliwiające organizmowi zwalczanie infekcji, przez co ma on mniejszą zdolność zwalczania wirusów wywołujących przeziębienia i zachorowania na grypę.

Naukowcy prowadzili w latach 2000-2004 badania na grupie 153 wolontariuszy - mężczyzn i kobiet niecierpiących na żadne choroby, o średniej wieku 37 lat.
Badano ich zwyczaje senne w okresie 14 dni, a następnie odosobniono i zaaplikowano krople zawierające wirus nieżytu nosa. Przez kolejnych pięć dni wolontariusze informowali o wszelkich oznakach i symptomach choroby. Pobierano im też próbki śluzu z nosa. Po 28 dniach działania wirusa pobrano im próbki krwi, by ustalić, czy ich organizm wykształcił przeciwciała.

W wyniku badań porównawczych ustalono, iż większe prawdopodobieństwo przeziębienia i choroby dróg oddechowych wystąpiło w przypadku osób, które śpią krótko. Stwierdzono też, iż na zachorowanie i przebieg choroby ma wpływ jakość snu.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy