„Dobra zmiana” w prawie łowieckim

Środa 07.03.2018
pixabay.com pixabay.com

Zakaz używania żywych zwierząt w szkoleniach psów myśliwskich oraz zakaz udziału dzieci w polowaniach ‒ sejm przyjął kilka kluczowych poprawek w nowelizacji prawa łowieckiego. To dobra zmiana, która likwiduje tradycje łowieckie rodem z PRL. Po raz pierwszy, polski parlament sprzeciwił się potężnej jak dotąd Polskiej Partii Myśliwych ‒ komentują obrońcy praw zwierząt.



W nowelizacji przyjętej przez sejm pojawiły się przepisy o zakazie używania żywych zwierząt w szkoleniach i konkursach psów myśliwskich i zakazie udziału dzieci w polowaniach. Ułatwione będzie także wyłączanie nieruchomości z polowań. Właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego będą mogli złożyć oświadczenie w starostwie, w którym nie zgadzają się na prowadzenie polowań na ich gruntach.

Zakazano również polowań zbiorowych w parkach narodowych. Posłanki i posłowie zagłosowali także za wykreśleniem propozycji karania za utrudnianie polowań. Zwiększona zostanie również kontrola ministra nad Polskim Związkiem Łowieckim.

„To historyczna chwila. Sejm uwzględnił ważne postulaty obywateli. Teraz można mówić o prawdziwym kompromisie i o kroku w dobrą stronę. Dobrej zmianie w sejmie nie przeszkodziły skandaliczne wystąpienia reprezentantów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15, które broniły przywilejów 0,3% społeczeństwa. Wbrew ich zapowiedziom przegłosowana nowelizacja prawa łowieckiego nie zniszczy polskiego łowiectwa, ale je ucywilizuje. Strona społeczna popiera przegłosowaną przez Sejm zmianę”. ‒ czytamy w komunikacie prasowym Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Zdaniem obrońców praw zwierząt jest jeszcze wiele do zrobienia. W przyszłości chcą się skupić nad wprowadzeniem obowiązku regularnych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych, którzy są w posiadaniu ponad 70% zarejestrowanej broni. Dochodzi do tego jeszcze kwestia niekontrolowanego dokarmiania i nęcenia zwierząt. Zdaniem ekologów takie praktyki szkodzą przyrodzie i sprzyjają rozprzestrzenianiu się ASF.

Za całością ustawy, wraz z przyjętymi poprawkami, głosowało 221 posłów, 196 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Ekologia.pl

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy