Czwartek 02.02.2023

Dokarmianie ptaków może być niebezpieczne

Dokarmiasz ptaki zimą? To dobrze, ale musisz mieć świadomość, że w ptasich karmnikach może czaić się niebezpieczeństwo. Dokarmianie tych zwierząt może powodować liczne zagrożenia epidemiologiczne... wśród ptaków ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Philosophical Transactions of Royal Society B”.fot. shutterstockfot. shutterstock

Eksperci pod przewodnictwem Zoological Society of London (ZSL) twierdzą, że ludzie powinni karmić ptaki, zwłaszcza zimą, ale powinni być też świadomi zagrożeń.

Przegląd danych z 25 lat pozwolił zidentyfikować ryzyko związane z dokarmianiem ptaków. Na przykład zięby i gołębie są podatne na infekcje pasożytnicze. Wśród tych zwierząt coraz powszechniejsza jest też ptasia ospa, która objawia się tym, że w różnych rejonach głowy pojawiają się nabrzmiałe, pozbawione piór narośla. Nie należy obawiać się chorych ptaków, bowiem wirus ten nie przenosi się na człowieka. Może natomiast dojść do zakażenia innych zwierząt.
„Nasze badanie pokazuje, że trzy z najczęstszych chorób, które dotykają brytyjskie ptaki ogrodowe, zmieniły się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, zarówno pod względem gatunków, na które wpływają, jak i ich wzorców występowania” ‒ powiedział dr Becki Lawson z Instytutu ZSL Zoologia.

W jaki sposób rozprzestrzeniają się choroby? Najczęściej przez odchody i zanieczyszczony pokarm.

Naukowcy z Zoological Society of London przekonują, że osoby, którzy zauważą chore ptaki, powinni podjąć praktyczne kroki w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia.

Po pierwsze trzeba zasięgnąć porady weterynarza. Po drugie, należy na jakiś czas zaprzestać dokarmiania ptaków i regularnie czyścić karmnik. Po trzecie, swoją obserwacje należy zgłosić do Garden Wildlife Health Project.

Kate Risely z British Trust for Ornithology (BTO) powiedziała, że każdy, kto karmi dzikie ptaki, powinien być świadomy ryzyka.

„Bądź bardzo czujny - ciesz się karmieniem ptaków, ale bądź świadomy, jakie niesie to zagrożenia. Wzywamy każdego, kto karmi dzikie ptaki, aby zdał sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Proste kroki, które chcielibyśmy polecić, obejmują dokarmianie ptaków dobrej jakości ziarnami, karmienie z umiarem, tak aby karmniki były regularnie opróżniane, systematyczne czyszczenie karmników i rotacja miejsc żerowania, by uniknąć gromadzenia się odpadów żywnościowych i ptasich odchodów” ‒ powiedziała BBC News.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “http://www.bbc.com/news/science-environment-43349781 http://rstb.royalsocietypublishing.org/”; data dostępu: 2018-03-12
Ocena (3.7) Oceń: