Poniedziałek 23.12.2019

Dramatyczne rośnie globalne spożycie kalorii

Ilość jedzenia potrzebna do wyżywienia ludności świata do końca wieku może wzrosnąć o prawie 60% ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach Plos One.fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy z Niemiec stwierdzili, że większe zapotrzebowanie na kalorie wynika m. in. ze wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI). Na świecie jest coraz więcej otyłych ludzi, którzy konsumują coraz więcej jedzenia. W badaniu przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu w Getyndze obliczono, że 60% wzrostu kalorii będzie wynikiem rosnącej liczby ludzi na świecie. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Plos One.
Według danych ONZ, globalna populacja wzrośnie z prawie siedmiu miliardów w 2010 roku do prawie 11 miliardów w 2100 roku.

Jednak ponad 18% wzrostu kalorii w stosunku do poziomów z 2010 r. będzie wynikało z prognozowanego wzrostu masy ciała globalnej populacji.

”Według naszych szacunków dzienne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 253 kcal na osobę między 2010 a 2100 rokiem życia, przy założeniu wzrostu BMI” - wyjaśnił współautor badania Lutz Depenbusch ze Światowego Centrum Warzyw.

Jeśli chodzi o to, jakie jedzenie równa się wzrostowi o 253 kalorii, dr Depenbusch powiedział, że są to dwa dodatkowe duże banany lub porcja frytek.

Naukowcy ostrzegli, że niedostosowanie globalnej polityki żywnościowej w zakresie wzrostu zapotrzebowania na energię może zaostrzyć nierówności żywnościowe i ekonomiczne.

Osoby o wysokich i średnich dochodach mogą być w stanie utrzymać zdrową dietę, ale osoby o mniejszych dochodach mogą w dużym stopniu cierpieć.

Wyjaśniając konsekwencje takiej sytuacji, Lutz Depenbusch powiedział: „Doprowadziłoby to do zwiększonego spożycia taniej żywności, często bogatej w kalorie, ale ubogiej w składniki odżywcze. W rezultacie masa ciała wśród biednych nadal wzrastałaby wraz z niedożywieniem i pogarszającym się zdrowiem."

Rosnące zapotrzebowanie na kalorie doprowadzi też do wzrostu cen żywności. Podczas gdy bogate narody będą w stanie wyżywić swoich mieszkańców, to już w biedniejszych krajach deficyty żywności mogą prowadzić do wojen i niedożywienia.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “World 'faces 80% calorie increase by end of century'”; data dostępu: 2019-12-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy