Wtorek 12.04.2022

Dzieci uważają, że ludzie i zwierzęta hodowlane zasługują na równe traktowanie

Według dzieci, ludzi i zwierzęta gospodarskie należy traktować w ten sam sposób – wynika z najnowszych badań. Perspektywa ta ewoluuje z wiekiem, i przekonanie o równości w świecie zwierząt ulega zmianie, gdy dzieci stają się nastolatkami.fot. shutterstockfot. shutterstock

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Exeter University i Oxford University zapytano osoby z różnych grup wiekowych: dzieci od 9 do 11 lat, młodych dorosłych w wieku od 18 do 21 lat i dorosłych w wieku od 29 do 59 lat o ich stosunek do zwierząt, w tym zwierząt gospodarskich, które uważamy za żywność.
Naukowcy odkryli, że dzieci wykazywały ogólnie mniejszy gatunkowizm (dyskryminację gatunkową) w porównaniu z młodymi dorosłymi i starszymi dorosłymi.

Badanie wykazało również, że dzieci mają tendencję do kojarzenia zwierząt gospodarskich ze zwierzętami domowymi bardziej niż z jedzeniem. Dzieci również lepiej traktowały zwierzęta gospodarskie i uważały spożywanie mięsa za mniej moralnie dopuszczalne.

„Relacje ludzi ze zwierzętami są pełne podwójnych standardów etycznych” – powiedział The Guardian Luke McGuire, główny autor badania i wykładowca na University of Exeter. „Niektóre zwierzęta są ukochanymi towarzyszami domowymi, podczas gdy inne są trzymane na fermach przemysłowych dla korzyści ekonomicznych. Oceny wydają się w dużej mierze zależeć od gatunku danego zwierzęcia: psy to nasi przyjaciele, świnie to pożywienie”.

Badania to ważny krok w kierunku zrozumienia, dlaczego ludzie mogą mieć podwójne standardy moralne lub sprzeczne przekonania.

Na przykład w trakcie badania dzieci zauważyły, że psy zasługują na lepsze traktowanie niż świnie, ale świnie nadal zasługują na równe traktowanie z ludźmi. Dorosłe grupy chciały, aby psy i ludzie byli traktowani jednakowo, ale lepiej niż świnie.

„Coś się dzieje w okresie dojrzewania, kiedy ta wczesna miłość do zwierząt staje się bardziej skomplikowana i idziemy w kierunku gatunkowizmu” – wyjaśnił McGuire. „Ważne jest, aby pamiętać, że nawet dorośli w naszym badaniu uważali, że jedzenie mięsa jest mniej moralnie dopuszczalne niż jedzenie produktów zwierzęcych, takich jak mleko. Tak więc niechęć do krzywdzenia zwierząt – w tym zwierząt gospodarskich – nie znika całkowicie”.

Chociaż McGuire zauważył, że zmiany w postawach i przekonaniach są z czasem naturalne, zrozumienie tych zmian może pomóc społeczeństwu w przejściu na bardziej zrównoważony styl życia. „Jeśli chcemy, aby ludzie przeszli na dietę bardziej roślinną ze względów środowiskowych, musimy gdzieś zakłócić obecny system” – powiedział McGuire The Guardian.

Artykuł „Rozwój gatunkowizmu: związane z wiekiem różnice w moralnym postrzeganiu zwierząt” został opublikowany na łamach czasopisma Social Psychological and Personality Science.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Steven Morris; “Farm animals and humans should be treated the same, children say”; theguardian.com; 2022-04-12
Ocena (3.0) Oceń: