Środa 04.03.2020

Dzieciom śnią się koszmary. Wszystko przez zmiany klimatu

Minęły już czasy, kiedy dzieci bały się potworów mieszkających pod łóżkiem czy w szafie. Teraz to kryzys klimatyczny sprawia, że najmłodszym śnią się koszmary.fot. shutterstockfot. shutterstock

Co się stanie? Czy wszyscy umrą? Pytania, które pojawiają się w mediach, w naszych domach, czy szkołach mogą być niepokojące dla dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że ankieta przeprowadzona dla BBC Newsround wykazała, że około 17% dzieci w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że niepokoje związane ze zmianami klimatu zakłócają ich sen, a 19% przyznało, że obawy te wywoływały u nich koszmary.
Badanie obejmujące 2 000 dzieci w wieku od 8 do 16 lat wykazało również, że 41% ankietowanych, nie ufa dorosłym w walce z kryzysem klimatycznym.

Sondaż pokazał, że młodzi ludzie czują się sfrustrowani i zaniepokojeni stanem planety. 80 procent twierdzi, że problem zmian klimatu jest dla nich ważny, a ponad jedna trzecia twierdzi, że jest bardzo ważny.

W ciągu ostatniego roku miliony młodych ludzi zalały ulice miast na całym świecie, domagając się od przywódców podjęcia pilnych kroków w celu powstrzymania zmian klimatu. Emma Citron, psycholog dziecięcy z Londynu, powiedziała, że młodzi ludzie wyraźnie obawiają się zmian klimatu i ich wpływu na życie.

„Osoby publiczne, takie jak David Attenborough i Greta Thunberg, pomogły młodzieży wyrazić swoje obawy, a my jako dorośli musimy ich słuchać i ... pomóc im zaangażować się w zmiany” ‒ powiedziała.

David Spellman, psycholog kliniczny, który pracuje z dziećmi, uważa, że w dobie mediów cyfrowych jest więcej źródeł informacji, które mogą wzbudzać lęk wśród dzieci; że ich reakcja może być nieco histeryczna. Lekarz zwraca uwagę, że dzieci zawsze miały katastrofalne obawy. „Za moich czasów ‒ mam 56 lat ‒ chodziło o wojnę nuklearną” - mówi Spellman. „To było oszałamiające, ale wydawało się prawdziwe”.

Naukowiec zaznacza, że kluczowe jest słuchanie. „Niebezpieczeństwo polega na tym, że skupiamy się na tym, by wykładać i doradzać, a nie słuchać. Ważne jest, aby znaleźć sposoby komunikowania się i upewnić się, że dzieci mogą z nami rozmawiać o różnych sprawach” ‒ mówi Spellman. „Trzeba pomóc dzieciom stać się aktywnymi konsumentami informacji” ‒ dodaje.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne stwierdziło, że zdaje sobie sprawę z doniesień o rosnącym „lęku ekologicznym” u dzieci, ale potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, jak powszechne jest to zjawisko.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2020/mar/03/climate-nightmares-how-to-reassure-a-child-who-is-anxious-about-the-planet”; data dostępu: 2020-03-04
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy