Poniedziałek 11.02.2013

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ostrożnie z dokarmianiem zwierząt w lesie

Fot. cs:ŠJů/Wikipedia CCFot. cs:ŠJů/Wikipedia CC

 Nieumiejętne dokarmianie dziko żyjących zwierząt przez człowieka może przynieść więcej szkód niż korzyści– przypominają organizacja ekologiczna WWF Polska i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak my udzie możemy im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.

– Najczęstszymi błędami popełnianymi w przypadku dokarmiania jest podawanie tego samego rodzaju pożywienia przez dłuższy czas – mówi Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. – Największy udział w podawanym pokarmie powinna stanowić karma sucha, taka jak siano łąkowe dobrej jakości, siano z roślin motylkowatych i karma zielona. Warto też pamiętać, że należy podawać takie jego ilości, które mogą być zjedzone wkrótce po podaniu. Nadmiar pożywienia pozostawiony w miejscu dokarmiania, może doprowadzić do zepsucia pokarmu, a po jego zjedzeniu wywołać chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Paśnik, w którym przez całą zimę zalega pokarm, może stać się źródłem chorób u zwierząt.

Fedaczyński zwraca uwagę, iż niebezpieczne jest również podawanie wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych pokarmów. Ich ilość, powinna być dozowana przez wykwalifikowaną kadrę, która jest w stanie ustalić zapotrzebowanie na taki rodzaj pokarmu, odpowiedni do stanu zwierząt i warunków atmosferycznych.

Podobnego zdania jest Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Na przykład jeleniowate - jeleń, sarna i łoś - które są przeżuwaczami, podobnie jak krowa czy koza, dla prawidłowego trawienia potrzebują dużo pokarmu włóknistego między innymi gałązek drzew czy trawy. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć sarnom lub jeleniom pokarmu bardziej energetycznego jak ziarna zbóż, to jednak warto to wymieszać z pociętymi gałązkami drzew, wtedy pokarm lepiej będzie się trawić. Bardzo ważne jest, aby pokarm, którym dokarmiamy był zbliżony do naturalnego, to jest takiego który zwierzęta mogą pozyskać w naturze. – powiedział.

Ekolodzy i leśnicy zalecają, by zawczasu przygotować całe gałązki z liśćmi.  „Zebrane późną wiosną i w okresie letnim, i dobrze wysuszone stanowią doskonałą pod względem smakowym i odżywczym karmę. Nadają się do tego praktycznie wszystkie drzewa i krzewy liściaste z wyjątkiem kruszyny, bzu czarnego i niektórych odmian wierzb.” – czytamy w komunikacie.

Warto zawsze się zastanowić, czy dokarmianie w ogóle jest potrzebne. Jak sama nazwa wskazuje „dokarmianie” jest częściową pomocą w trudnych warunkach atmosferycznych. Zwierzę nie może być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia. – przestrzegają ekolodzy.
Ekologia.plOcena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy