Środa 22.04.2020

Dzień Ziemi 2020: czy w końcu zaczniemy doceniać przyrodę?

Pięćdziesiąt lat temu pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w Stanach Zjednoczonych jako pokojowy apel o reformę środowiska, po ogromnym wycieku ropy naftowej u wybrzeży Kalifornii. Pół wieku później coroczne święto Ziemi jednoczy miliony na całym świecie, zwracając uwagę na ogromne wyzwania, przed którymi stoi nasza planetafot. shutterstockfot. shutterstock

Pomimo skutków pandemii koronawirusa, świat nie może zapomnieć o „poważniejszym zagrożeniu środowiskowym” przed którym stoi planeta. Takie jest zdanie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w uwagach wydanych z okazji Dnia Ziemi.
Guterres twierdzi, że liczba ofiar wirusa jest „przerażająca”. Ale kryzys jest także sygnałem ostrzegawczym: „trzeba zrobić wszystko, by w przyszłości było dobrze” ‒ powiedział Sekretarz Generalny.

Kiedy świat upamiętnia 50. rocznicę Dnia Ziemi, „rozwijający się kryzys środowiskowy na planecie” jest „jeszcze głębszym zagrożeniem” ‒ mówi.

Różnorodność biologiczna gwałtownie spada” ‒ stwierdził Guterres.

„Zakłócenia klimatu zbliżają się do punktu bez powrotu. Musimy działać zdecydowanie, aby chronić naszą planetę zarówno przed koronawirusem, jak i przed egzystencjalnym zagrożeniem związanym z zakłóceniami klimatu”.

Guterres, wieloletni zwolennik zdecydowanych działań na rzecz globalnego ocieplenia proponuje sześć działań związanych z klimatem, które powinny ukształtować powrót do zdrowia po wirusie.

Świat musi zapewnić nowe miejsca pracy poprzez „zieloną transformację”. Pieniądze podatników „muszą być powiązane z  tworzeniem zielonych miejsc pracy i trwałym wzrostem”. „Środki publiczne powinny być wykorzystywane do inwestowania w przyszłość, a nie w przeszłość”. Rządowe dotacje na paliw kopalnych muszą się skończyć, a zanieczyszczający muszą zapłacić za niszczenie środowiska.

Świat będzie musiał współpracować, mówi sekretarz generalny, a zagrożenia klimatyczne będą musiały zostać uwzględnione w systemie finansowym wszystkich polityk publicznych.

Związki między zmianami klimatu a koronawirusem zostały również podkreślone przez wielu obserwatorów i ekspertów w tej dziedzinie.

„Chociaż pandemia doprowadzi do tymczasowego spadku globalnych emisji gazów cieplarnianych, nie może to odwracać uwagi od pilnej potrzeby szybkich fundamentalnych zmian w infrastrukturze, energetyce, użytkowaniu gruntów i systemach przemysłowych, aby wprowadzić nas na ścieżkę zerowej emisji najpóźniej w 2050 r. ”- powiedział Andrew Norton, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Środowiska i Rozwoju (IIED).

„Zmiana użytkowania gruntów i wylesianie są głównymi globalnymi czynnikami niszczenia różnorodności biologicznej. Zwiększają ryzyko dalszych pandemii poprzez kontakt ludzi z nowymi zagrożeniami, takimi jak koronawirus. Każdy utracony gatunek jest nieodwracalnym wydarzeniem, które zmniejsza odporność systemów naturalnych i ludzkich  ”.

„Pandemia Covid-19 przypomina, że nasze istnienie na Ziemi jest kruche” - powiedział dr Karen O'Neill z Rutgers University w USA.

Jak świętować Dzień Ziemi 2020?

Plakat z okazji pierwszego Dnia Ziemi zawierał cytat: „Spotkaliśmy wroga i on jest nami”. Pięćdziesiąt lat później, stajemy przed wyzwaniem, które pokazuje, że musimy przestać uważać planetę za coś oczywistego, degradując i eksploatując jej zasoby. Czy zdamy sobie sprawę z tego, jak wrażliwym gatunkiem jesteśmy w rzeczywistości?

Długoterminowe inwestycje i plany zrównoważonego wzrostu gospodarczego powinny napędzać projekty klimatyczne i zmiany środowiskowe. Potrzebujemy przyrody bardziej niż kiedykolwiek jako rozwiązania, zasobu, wytchnienia i życia na Ziemi.

22 kwietnia 2020 r. przypada 50. rocznica Dnia Ziemi. Według EarthDay.org w 1970 r. około 20 milionów Amerykanów zebrało się, aby domagać się większej uwagi w zakresie ochrony środowiska. Od tego czasu działacze na całym świecie gromadzą się każdego roku z okazji, by świętować Dzień Ziemi.

Jak na ironię, tegoroczny Dzień Ziemi ma miejsce podczas pandemii koronawirusa, która zamknęła nas w domach. W związku z tym wszelkie spotkania lub inne wydarzenia zostały odwołane - ale to nie znaczy, że nie możemy świętować Dnia Ziemi na swój sposób.

O to kilka podpowiedzi - Kupujcie mniej i nie marnujcie żywności. Wybierajcie produkty lokalne. Ograniczcie spożycie mięsa lub przejdźcie na wegetarianizm/weganizm. Oszczędzajcie wodę. Ograniczcie zużycie plastiku. Wybierajcie rower zamiast samochodu ... i bądźmy mili dla siebie nawzajem ‒ apeluje Klub Gaja.
Patrząc w przyszłość, z tej pandemii wyłaniają się okazje, które, jeśli zostaną wykorzystane, mogą wytyczyć ścieżkę bardziej owocnego roku 2021. Musimy przestać być wrogiem natury, a zamiast tego zostać jej przyjacielem.
Ekologia.pl
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy