Środa 21.04.2021

Dzień Ziemi 2021: czy w końcu zaczniemy doceniać przyrodę?

Ponad pięćdziesiąt lat temu pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w Stanach Zjednoczonych jako pokojowy apel o reformę środowiska, po ogromnym wycieku ropy naftowej u wybrzeży Kalifornii. Pół wieku później coroczne święto Ziemi jednoczy miliony na całym świecie, zwracając uwagę na ogromne wyzwania, przed którymi stoi nasza planetafot. shutterstockfot. shutterstock

Pomimo skutków pandemii koronawirusa, świat nie może zapomnieć o „poważniejszym zagrożeniu środowiskowym” przed którym stoi planeta. Dlatego w czwartek (22.04) obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

„W centrum tematu Dnia Ziemi 2021 jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”, jest optymizm, niezwykle potrzebny nastrój w świecie spustoszonym zarówno przez zmiany klimatyczne, jak i pandemię” - powiedziała prezes EarthDay.org, Kathleen Rogers. „Większość naszych wydarzeń z okazji Dnia Ziemi będzie miała charakter wirtualny, z wyjątkiem sprzątania zorganizowanego przez indywidualne i małe grupy w ramach naszego programu„ Wielkie Globalne Oczyszczanie ”- dodała Olivia Altman z EarthDay.org.
Jak świętować Dzień Ziemi 2021?

Plakat z okazji pierwszego Dnia Ziemi zawierał cytat: „Spotkaliśmy wroga i on jest nami”.  Pięćdziesiąt jeden lat później, stajemy przed wyzwaniem, które pokazuje, że musimy przestać uważać planetę za coś oczywistego, degradując i eksploatując jej zasoby. Czy zdamy sobie sprawę z tego, jak wrażliwym gatunkiem jesteśmy w rzeczywistości? Długoterminowe inwestycje i plany zrównoważonego wzrostu gospodarczego powinny napędzać projekty klimatyczne i zmiany środowiskowe. Potrzebujemy przyrody bardziej niż kiedykolwiek jako rozwiązania, zasobu, wytchnienia i życia na Ziemi.

Według EarthDay.org w 1970 r. około 20 milionów Amerykanów zebrało się, aby domagać się większej uwagi w zakresie ochrony środowiska. Od tego czasu działacze na całym świecie gromadzą się każdego roku z okazji, by świętować Dzień Ziemi.

Jak na ironię, tegoroczny Dzień Ziemi ma miejsce podczas pandemii koronawirusa, która zamknęła nas w domach. W związku z tym wszelkie spotkania lub inne wydarzenia zostały odwołane - ale to nie znaczy, że nie możemy świętować Dnia Ziemi na swój sposób.

O to kilka podpowiedzi - Kupujcie mniej i nie marnujcie żywności. Wybierajcie produkty lokalne. Ograniczcie spożycie mięsa lub przejdźcie na wegetarianizm/weganizm. Oszczędzajcie wodę. Ograniczcie zużycie plastiku. Wybierajcie rower zamiast samochodu ... i bądźmy mili dla siebie nawzajem ‒ apeluje Klub Gaja.

Patrząc w przyszłość, z tej pandemii wyłaniają się okazje, które, jeśli zostaną wykorzystane, mogą wytyczyć ścieżkę bardziej owocnego roku 2021. Musimy przestać być wrogiem natury, a zamiast tego zostać jej przyjacielem.
Ekologia.pl
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy