Piątek 22.04.2022

Dzień Ziemi 2022: czy w końcu zaczniemy doceniać przyrodę?

Ponad pięćdziesiąt lat temu pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w Stanach Zjednoczonych jako pokojowy apel o reformę środowiska, po ogromnym wycieku ropy naftowej u wybrzeży Kalifornii. Pół wieku później coroczne święto Ziemi jednoczy miliony na całym świecie, zwracając uwagę na ogromne wyzwania, przed którymi stoi nasza planetafot. shutterstockfot. shutterstock

W piątek (22.04) obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony będzie pod hasłem “Inwestujmy w naszą planetę” i ma zwrócić uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.
Jak świętować Dzień Ziemi 2022?

Plakat z okazji pierwszego Dnia Ziemi zawierał cytat: „Spotkaliśmy wroga i on jest nami”.  Ponad pięćdziesiąt lat później, stajemy przed wyzwaniem, które pokazuje, że musimy przestać uważać planetę za coś oczywistego, degradując i eksploatując jej zasoby. Czy zdamy sobie sprawę z tego, jak wrażliwym gatunkiem jesteśmy w rzeczywistości? Długoterminowe inwestycje i plany zrównoważonego wzrostu gospodarczego powinny napędzać projekty klimatyczne i zmiany środowiskowe. Potrzebujemy przyrody bardziej niż kiedykolwiek jako rozwiązania, zasobu, wytchnienia i życia na Ziemi.

Według EarthDay.org w 1970 r. około 20 milionów Amerykanów zebrało się, aby domagać się większej uwagi w zakresie ochrony środowiska. Od tego czasu działacze na całym świecie gromadzą się każdego roku z okazji, by świętować Dzień Ziemi.

W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, m.in., konferencje, akcje sprzątania świata. W piątek 22 kwietnia w całej Polsce odbędzie się akcja sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

Na co dzień też możemy dbać o planetę – kupują mniej i nie marnując żywności, wybierając produkty lokalne, ograniczając spożycie mięsa, oszczędzając wodę, ograniczając zużycie plastiku, wybierając rower zamiast samochodu ...
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.0) Oceń: