Wtorek 20.07.2021

Dziki są „nowymi niszczycielami klimatu”

Dziki przekopują tysiące kilometrów kwadratowych gleby rocznie, co znacznie zwiększa emisje dwutlenku węgla do atmosfery – stwierdzono w najnowszych raporcie.fot. shutterstockfot. shutterstock

Według nowego badania opublikowanego w poniedziałek w Global Change Biology, wpływ dzików na klimat na całym świecie jest równy emisji gazów cieplarnianych z 1,1 miliona samochodów rocznie.

Główny badacz z University of Queensland, dr Christopher O'Bryan, powiedział, że rosnąca populacja Sus scrofa na świecie może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska.
„Wiedząc, jak ważna jest gleba w magazynowaniu węgla, chcieliśmy przeliczyć ilość przekopywanej przez dziki ziemi na emisje dwutlenku węgla”.

Zespół wykorzystał modele prognostyczne populacji w połączeniu z zaawansowanymi technikami mapowania, aby określić szkody klimatyczne, jakie dziki powodują na pięciu kontynentach.

O’Bryan powiedział, że podczas gdy wcześniejsze badania dotyczyły śladu węglowego dzików żyjących lokalnie w Szwajcarii, Chinach i obu Amerykach, jest to pierwsza analiza, która „połączy kropki w skali globalnej”. By obliczyć wpływ dzików na klimat na całym świecie, O’Bryan i jego zespół stworzył trzy modele. Jeden, który przewiduje zagęszczenie zwierząt, drugi, który przelicza zagęszczenie populacji na przeoraną ziemię, oraz trzeci, który szacuje emisje dwutlenku węgla. Następnie przeprowadzili 10 000 symulacji, aby uwzględnić potencjalne niepewności w każdym modelu.

Zgodnie z modelami opracowanymi przez O’Bryana i jego współpracowników, dziki przekopują ziemię o powierzchni od 36 214 do 123 517 kilometrów kwadratowych. A całe to kopanie ma poważne konsekwencje dla emisji dwutlenku węgla zmagazynowanego w glebie. Badacze oszacowali, że około 5,37 miliona ton CO2 każdego roku jest uwalnianych z powodu działalności dzików.

Naukowcy nazwali dziki (Sus scrofa), „jednym z najbardziej inwazyjnych ssaków na Ziemi”. W samych Stanach Zjednoczonych populacje dzików przeszły z 27 stanów w 2000 roku do obecnych w 48. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów, dla których dziki rozprzestrzeniają się w USA tak szybko jest to, że ludzie uwielbiają na nie polować – niektórzy przepędzają zwierzęta na nowe obszary, a następnie pozwalają na ekspansję populacji, by mieć do czego strzelać.

Gatunki inwazyjne są problemem spowodowanym przez człowieka, dlatego musimy wziąć odpowiedzialność za konsekwencje środowiskowe i ekologiczne” – powiedział w komunikacie Nicholas Patton, doktorant Uniwersytetu Canterbury i współautor badania.

„Jeżeli inwazyjnym dzikom pozwoli się na ekspansję na obszary obfitujące w węgiel w glebie, to w przyszłości może wystąpić jeszcze większe ryzyko emisji gazów cieplarnianych. ... Kontrola dzików z pewnością będzie wymagała współpracy w wielu jurysdykcjach, a nasza praca jest tylko jednym elementem układanki, pomagającym menedżerom lepiej zrozumieć ich wpływ”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://gizmodo.com/feral-hogs-pollute-the-climate-as-much-as-1-million-car-1847319891”; data dostępu: 2021-07-20
Ocena (2.7) Oceń: