Wtorek 28.09.2021

Ekogroszek nie jest eko. Ministerstwo Klimatu chce zmienić wprowadzającą w błąd nazwę

Nazwa “ekogroszek” przejdzie do historii? Resort klimatu chce usunąć przedrostek "eko" przy paliwach, które nie są ekologiczne. Planuje także wprowadzić ostrzejsze normy jakości paliw stałych – informuje Dziennik Gazeta Prawna.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ministerstwo Środowiska i Klimatu przygotowało projekt rozporządzenia, na mocy którego nazwy “ekogroszek” czy “ekomiał” mają zniknąć z rynku.

– Użycie przedrostka „eko” w odniesieniu do miału czy groszku sugeruje, że jest to paliwo ekologiczne, podczas gdy parametry jakościowe ekomiału czy ekogroszku tego nie potwierdzają – wskazano uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia ministra klimatu i środowiska.
Po wejściu prawa w życie w składach z opałem znajdziemy zamiast niego “groszek III” czy “paliwo drobne”. Resort przyznaje, że wykorzystanie przedrostka „eko” wprowadza klientów w błąd. Produkty te są reklamowane przez wielu sprzedawców w sposób, który może sugerować, że jest to paliwo przyjazne dla środowiska. W efekcie kupujący mogą odnosić mylne wrażenie, że kupują produkt, który nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. A jest zupełnie inaczej.

Ekogroszek tak naprawdę nie jest ekologiczny. Z badań Fundacji ClientEarth wynika, że przy spalaniu ekogroszku emitowane są znaczne ilości dwutlenku azotu, tlenku węgla oraz pyłu zawieszonego.

Naszym zdaniem nazwa „ekogroszek” to przykład greenwashingu. Z badań, które zleciliśmy zespołowi naukowców wynika, że podczas spalania „ekogroszku” do powietrza emitowane są ponadnormatywne ilości szkodliwych substancji – pyłów zawieszonych oraz dwutlenku azotu – mówi Kamila Drzewicka, prawniczka ClientEarth.

Nowe przepisy zaostrzać będą normy jakości paliw stałych. Zgodnie z projektem paliwo typu ekogroszek w stanie roboczym nie będzie mogło mieć wyższej wilgotności niż 11 proc. Określono także zawartość popiołu, która ma się zawierać w przedziale od 2 do 7 proc., a wartość opałowa musi być wyższa niż 28 MJ/kg. Ograniczono też dopuszczalną zawartość siarki w takim paliwie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/mkis-ekogroszek-ekomial-rozporzadzenie-jakosc-paliw-10852.html”; data dostępu: 2021-09-28
  2. “https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8252664,ekogroszek-wymagania-jakosciowe-dla-paliw-stalych.html”; data dostępu: 2021-09-28
Ocena (3.0) Oceń: