Czwartek 09.09.2021

Ekolodzy zablokowali ministerstwo Sasina! Mają dość i żądają odejścia Polski od węgla

Od wczesnych godzin porannych aktywistki i aktywiści klimatyczni zamknęli dziś Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ponad 100 osób przykuło się do kontenerów lub spięło się łańcuchami, domagając się od rządu wyznaczenia roku 2030, jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla.Aktywiści i aktywistki Greenpeace, fot.J. Nowicki/GreenpeaceAktywiści i aktywistki Greenpeace, fot.J. Nowicki/Greenpeace


W proteście bierze udział około 100 osób - blokują wszystkie wejścia do budynku u zbiegu ulic Kruczej i Wspólnej. Ministerstwo będzie nieczynne - zapowiadają. Wejście do ministerstwa zablokowali kontenerami z napisami: “Dość gadania” oraz “Mamy dość”.
–  Mamy dość pustych obietnic, bawienia się naszym zdrowiem i bezpieczeństwem. #KryzysKlimatyczny jest tu i teraz. –  mówi Agnieszka Kula, jedna z osób protestujących przeciwko bierności rządu.

– Kryzys klimatyczny przybiera na sile, giną kolejne gatunki. W kotłach elektrowni na gaz i węgiel rządzący palą naszą przyszłość. Nasze plany i marzenia rozwiewają się z każdą toną gazów cieplarnianych wyrzucanych z kominów. Kluczowi politycy i polityczki ignorują zagrożenie. Jedyne na co potrafią się zdobyć, to puste słowa. A przecież doskonale wiedzą, że węgiel kamienny, gaz i ropa zagrażają naszemu życiu i sprawiają, że świat płonie. Bardziej niż bezpieczeństwo ludzi interesują ich doraźne zyski i dogmat nieustającego wzrostu gospodarczego. Mamy dość! – powiedziała Katarzyna Guzek z Greenpeace.

Aktywistka wyjaśniała, że to właśnie w resorcie Aktywów Państwowych zapadają decyzje dotyczące kwestii energetycznych i że minister Sasin ma możliwość podjęcia decyzji, które doprowadzą do  sprawiedliwej transformacji energetycznej.

– W Polskiej energetyce trwa pożar i jedyną szansą na jego ugaszenie jest przyjęcie planu szybkiego odejścia od węgla. –  dodaje Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia w Greenpeace. Ale zamiast tego rząd i Minister Sasin uciekają się do prób przekupstwa za publiczne pieniądze najpierw górników, teraz energetyków w zamian za poparcie dla utworzenia tzw. Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego czyli “umieralni dla elektrowni węglowych”. Wszystko to po to by jak najdłużej trwać w węglowym status quo i unikać zmierzenia się z wyzwaniem jakim jest przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji. – powiedziała.

Protestujących pilnuje kordon policji, fot.J. Nowicki/Greenpeace
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/30448/wszystkie-dla-klimatu-zamykaja-ministerstwo-aktywow-panstwowych/”; data dostępu: 2021-09-09
Ocena (3.5) Oceń: