Ekologiczny Nobel dla Małgorzaty Górskiej za obronę doliny Rospudy

Poniedziałek 19.04.2010
Małgorzata Górska, Fot. John Antonelli Małgorzata Górska, Fot. John Antonelli

19 kwietnia 2010 Fundacja Ochrony Środowiska Goldmanów ogłosiła nazwiska sześciu laureatów Nagrody Goldmanów za rok 2010. Wśród osób, które otrzymały w tym roku nagrodę zwaną „ekologicznym Noblem”, znajduje się Małgorzata Górska – współorganizatorka kampanii na rzecz ocalenia Doliny Rospudy przed planami budowy drogi międzynarodowej Via Baltica.Intensywna kampania na rzecz ochrony doliny Rospudy i zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica przez obszary chronione rozpoczęła się w roku 2002. Małgorzata Górska, koordynatorka kampanii „Via Baltica” z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, odegrała w niej ważną rolę. Przyczyniła się do powstania sprawnie działającej koalicji organizacji pozarządowych, w której skład weszły m. in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polska Zielona Sieć i WWF Polska.

Ostatecznie Małgorzata Górska odniosła sukces i w marcu 2009 roku rząd polski ogłosił, że nie będzie budował drogi szybkiego ruchu Via Baltica przez dolinę Rospudy. Natomiast pół roku później podjął decyzję o zmianie trasy całej kontrowersyjnej drogi ekspresowej w Polsce, tym samym chroniąc kluczowe ostoje przyrody przed zniszczeniem.

Nagroda, której towarzyszy czek na 150 tys. dolarów, przyznawana jest aktywistom działającym na rzecz ochrony środowiska od 1989 roku. W każdej edycji otrzymuje ją sześć osób – po jednej z każdego kontynentu za ich działalność na rzecz ochrony środowiska. Małgorzata Górska nie jest pierwszą Polką, którą spotkało to wyróżnienie – w 2002 roku Nagrodą Goldmanów  uhonorowano Jadwigę Łopatę, współzałożycielkę Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.
Ekologia.pl (AW)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy