Zanieczyszczenie powietrza nie respektuje granic państwowych, a degradacja środowiska doprowadzi w przyszłości do masowej migracji ‒ powiedział czołowy adwokat w następstwie przełomowego orzeczenia.

Sailesh Mehta, prawnik specjalizujący się w sprawach środowiskowych, powiedział: „Związek między migracją, a degradacją środowiska jest jasny. Ponieważ globalne ocieplenie sprawia, że część naszej planety nie nadaje się do zamieszkania, masowa migracja stanie się normą. Zanieczyszczenie powietrza i wody nie respektuje granic państwowych. Możemy powstrzymać kryzys humanitarny i polityczny przed przekształceniem się w kryzys egzystencjalny. Ale nasi przywódcy muszą działać teraz ”.
Komentarz jest następstwem decyzji francuskiego sądu, która, jak się uważa, jest pierwszym przypadkiem, kiedy sąd powołał się na środowisko podczas rozprawy ekstradycyjnej. Sprawa dotyczyła chorego na astmę mężczyzny z Bangladeszu, który uniknął deportacji z Francji po tym, jak jego prawnik stwierdził, że grozi mu poważne pogorszenie stanu zdrowia i prawdopodobnie przedwczesna śmierć z powodu niebezpiecznego poziomu zanieczyszczenia w jego ojczyźnie.
Sąd apelacyjny w Bordeaux uchylił orzeczenie o wydaleniu 40-letniego mężczyzny, ponieważ groziłoby to „pogorszeniem patologii układu oddechowego z powodu zanieczyszczenia powietrza” w kraju pochodzenia.
Wskaźnik efektywności środowiskowej uniwersytetów Yale i Columbia plasuje Bangladesz na 179. miejscu na świecie pod względem jakości powietrza w 2020 r., Stężenie drobnych cząstek w powietrzu w tym kraju jest sześciokrotnie wyższe niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.
Dr David R. Boyd, specjalny sprawozdawca ONZ ds. Praw człowieka i środowiska, zgodził się z analizą Mehty, mówiąc „Guardianowi”: „Zanieczyszczenie powietrza powoduje 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, więc jest zrozumiałe, że ludzie czują się zmuszeni do migracji w poszukiwaniu czystego powietrza w celu ochrony ich zdrowia”.
Wyjaśnił: „Moja praca naprawdę koncentruje się na zwiększaniu uznania i realizacji prawa każdego do życia w zdrowym środowisku, które z pewnością obejmuje czyste powietrze. Jestem zaangażowany w kilka naprawdę ważnych procesów sądowych w tej sprawie w Republice Południowej Afryki i Indonezji. Dobra wiadomość jest taka, że dysponujemy rozwiązaniami, które jednocześnie zajmują się zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatycznymi, przede wszystkim poprzez szybkie wycofywanie paliw kopalnych ”.
Ekologia.pl (JS)