Poniedziałek 18.01.2021

Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza spowoduje masową migrację

Zanieczyszczenie powietrza nie respektuje granic państwowych, a degradacja środowiska doprowadzi w przyszłości do masowej migracji ‒ powiedział czołowy adwokat w następstwie przełomowego orzeczenia.fot. shutterstockfot. shutterstock

Sailesh Mehta, prawnik specjalizujący się w sprawach środowiskowych, powiedział: „Związek między migracją, a degradacją środowiska jest jasny. Ponieważ globalne ocieplenie sprawia, że część naszej planety nie nadaje się do zamieszkania, masowa migracja stanie się normą. Zanieczyszczenie powietrza i wody nie respektuje granic państwowych. Możemy powstrzymać kryzys humanitarny i polityczny przed przekształceniem się w kryzys egzystencjalny. Ale nasi przywódcy muszą działać teraz ”.
Dodał: „Mamy prawo oddychać czystym powietrzem. Rządy i sądy zaczynają uznawać to podstawowe prawo człowieka. Problem nie dotyczy tylko Bangladeszu i krajów rozwijających się. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną około 200 000 zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii. Jeden na cztery zgony na świecie można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza”.

Komentarz jest następstwem decyzji francuskiego sądu, która, jak się uważa, jest pierwszym przypadkiem, kiedy sąd powołał się na środowisko podczas rozprawy ekstradycyjnej. Sprawa dotyczyła chorego na astmę mężczyzny z Bangladeszu, który uniknął deportacji z Francji po tym, jak jego prawnik stwierdził, że grozi mu poważne pogorszenie stanu zdrowia i prawdopodobnie przedwczesna śmierć z powodu niebezpiecznego poziomu zanieczyszczenia w jego ojczyźnie.

Sąd apelacyjny w Bordeaux uchylił orzeczenie o wydaleniu 40-letniego mężczyzny, ponieważ groziłoby to „pogorszeniem patologii układu oddechowego z powodu zanieczyszczenia powietrza” w kraju pochodzenia.

Wskaźnik efektywności środowiskowej uniwersytetów Yale i Columbia plasuje Bangladesz na 179. miejscu na świecie pod względem jakości powietrza w 2020 r., Stężenie drobnych cząstek w powietrzu w tym kraju jest sześciokrotnie wyższe niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Dr David R. Boyd, specjalny sprawozdawca ONZ ds. Praw człowieka i środowiska, zgodził się z analizą Mehty, mówiąc „Guardianowi”: „Zanieczyszczenie powietrza powoduje 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, więc jest zrozumiałe, że ludzie czują się zmuszeni do migracji w poszukiwaniu czystego powietrza w celu ochrony ich zdrowia”.

Wyjaśnił: „Moja praca naprawdę koncentruje się na zwiększaniu uznania i realizacji prawa każdego do życia w zdrowym środowisku, które z pewnością obejmuje czyste powietrze. Jestem zaangażowany w kilka naprawdę ważnych procesów sądowych w tej sprawie w Republice Południowej Afryki i Indonezji. Dobra wiadomość jest taka, że dysponujemy rozwiązaniami, które jednocześnie zajmują się zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatycznymi, przede wszystkim poprzez szybkie wycofywanie paliw kopalnych ”.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy