Poniedziałek 18.09.2023

Ekspozycja na „Wieczne chamikalia” powiązana z wyższym ryzykiem raka u kobiet

Nowe badania dostarczają dowodów na to, że narażenie na PFAS i fenole zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów „o podłożu hormonalnym” u kobiet.Fot. JasminkaM/ShutterstockFot. JasminkaM/Shutterstock

Korzystając z danych zebranych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), zespół badaczy akademickich znalazł dowody na to, że kobiety, u których zdiagnozowano niektóre nowotwory „o podłożu hormonalnym”, były narażone na pewne substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS), które są stosowane w tysiącach artykułów gospodarstwa domowego.
Podobne powiązania odkryli między kobietami, u których zdiagnozowano raka, a wysokim narażeniem na fenole, które są powszechnie stosowane w opakowaniach żywności, barwnikach i produktach higieny osobistej.

PFAS zostały nazwane „wiecznymi chemikaliami” ze względu na ich trwałość w środowisku. Nie ulegają naturalnemu rozkładowi, więc pozostałości PFAS mogą utrzymywać się w wodzie, glebie, powietrzu i żywności. Według CDC szacunkowo 97% Amerykanów ma PFAS we krwi.

Badanie, opublikowane w niedzielę w czasopiśmie Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology, nie wykazało podobnych powiązań między substancjami chemicznymi a nowotworami u mężczyzn.

Substancje chemiczne PFAS mogą zakłócać funkcje hormonalne charakterystyczne dla kobiet, co stanowi potencjalny mechanizm zwiększania ryzyka wystąpienia nowotworów hormonozależnych – ustalili naukowcy. Naukowcy twierdzą, że nowotwory aktywne hormonalnie są powszechne i trudne do wyleczenia, dlatego głębsze zbadanie potencjalnych przyczyn środowiskowych ma kluczowe znaczenie.

„Ludzie powinni się tym zainteresować, ponieważ wiemy, że kontakt z „wiecznymi chemikaliami” jest powszechny i mamy udokumentowane dane na ten temat” – powiedział Max Aung, adiunkt zdrowia środowiskowego w Kreck School of Medicine USC i starszy autor badania.

Jak twierdzą naukowcy, praca nie dowodzi tego, że narażenie na PFAS i fenole doprowadziło do rozpoznania nowotworu, ale stanowi wyraźny sygnał, że te substancje chemiczne odgrywają jakąś rolę i należy je dalej badać.

Badanie jest częścią trwających analiz finansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Środowiskowego, których celem jest „lepsze zrozumienie” wpływu chemikaliów PFAS na zdrowie ludzi.

Istnieją tysiące różnych typów PFAS, a badania nad ich wpływem na zdrowie wciąż ewoluują.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

"‘Forever chemical’ exposure linked to higher cancer odds in women1"; https://www.theguardian.com/environment/2023/sep/18/pfas-forever-chemicals-exposure-cancer-women; data dostępu: 18-09-2023

Ocena (3.2) Oceń: