Poniedziałek 04.07.2022

Fryzjerzy muszą liczyć się z mandatami za podwójne mycie głowy w czasie upałów

Włoskie miasto wprowadziło zasadę oszczędzania wody, zakazując fryzjerom podwójnego mycia i płukania włosów – w przeciwnym razie grozi im grzywna w wysokości do 500 euro. Ma to być sposób na walkę z najgorszą suszą we Włoszech od 70 lat.fot. shutterstockfot. shutterstock

Carlo Gubellini, burmistrz Castenaso pod Bolonią, powiedział, że podwójne mycie, powszechna praktyka we włoskich salonach, to marnowanie wody. „Mamy około dziesięciu fryzjerów z setkami klientów dziennie.”
Reguła, która ma obowiązywać do 30 września, nakazuje fryzjerom z Castenaso „myć głowę tylko raz, oprócz płukania”.

„Oznacza to, że każdego dnia możemy zaoszczędzić tysiące litrów” – powiedział telewizji państwowej. „Te oszczędności powielane na dużą skalę mogą przynieść ogromne korzyści”.

„Wykonaliśmy proste obliczenia matematyczne. Otwarty kran dostarcza średnio 13 litrów wody na minutę” – powiedział w gazecie. „Przy klasycznych dwóch płukaniach zużywamy co najmniej 20 litrów. W sytuacji, w której się znajdujemy, jest to nie do pomyślenia”.

Gubellini powiedział włoskiej gazecie Quotidiano Nazionale, że 10 miejskich salonów fryzjerskich zareagowało pozytywnie na wiadomości, zgadzając się na nowe zasady.

Dodał, że zasady mają na celu podniesienie świadomości i pomoc w zmianie nastawienia Włochów „w bardzo trudnym momencie, z kryzysem wodnym, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy”.

Grzywny wahają się od 25 euro do 500 euro, w zależności od stopnia marnowania wody.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Italian town imposes £430 fine for hairdressers who double shampoo amid drought”; independent.co.uk; 2022-07-04
Ocena (3.8) Oceń: