Wtorek 12.10.2021

Funkcjonariusze usunęli oponę, którą przez dwa lata nosił na szyi samiec jelenia

Przez co najmniej dwa lata chodził z gumową oponą na szyi. Teraz, po kilku próbach, urzędnicy ds. dzikiej przyrody uwolnili jelenia kanadyjskiego od kłopotliwej biżuterii.Pierwsza obserwacja byka z oponą na szyi pochodzi z lipca 2019 r. Fot. Jared Lamb /Colorado Parks and WildlifePierwsza obserwacja byka z oponą na szyi pochodzi z lipca 2019 r. Fot. Jared Lamb /Colorado Parks and Wildlife

Jeleń kanadyjski z oponą na szyi został po raz pierwszy zauważony przez funkcjonariusza Colorado Parks and Wildlife (CPW) w 2019 r. w Górach Skalistych, około 80 km na zachód od Denver. Od tego czasu dzikie zwierzę zostało kilka razy złapane na leśnym monitoringu i było znane z podróżowania między hrabstwami Park i Jefferson. Funkcjonariusze ds. dzikiej przyrody Dawson Swanson i Scott Murdoch śledzili zwierzę przez lata i stwierdzili, że opona nie wpływa na jego zdolność do jedzenia i picia. Ale pojawiły się obawy, że jeleń zaplącze się w gałęzie drzew, ogrodzenie, a nawet w poroże innego samca. Po wielomiesięcznych podchodach, 9 października 2021 roku, Murdoch i Dawson Swanson uśpili ponad 270-kilogramowe zwierzę i zdjęli oponę. Funkcjonariusze musieli odciąć poroże, aby zsunąć gumową przeszkodę.
„Udało mi się szybko odpowiedzieć na zgłoszenie od mieszkańca dotyczące niedawnej obserwacji tego byka w ich sąsiedztwie. Zlokalizowaliśmy zwierzę wraz ze stadem około 40 innych jeleni”. – powiedział Swanson.

Funkcjonariusze zajmujący się dziką fauną oszacowali, że byk ma około 4 lata i waży ponad 270 kg. Podczas zdejmowania opony musieli odciąż poroże. „Na pewno nie było to łatwe, ponieważ nie byliśmy w stanie przeciąć stali w stopce opony. Na szczęście między oponą, a karkiem byka było jeszcze trochę miejsca na ruch.

Funkcjonariusze oszacowali, że opona była wypełniona 4,5-kilogramami gruzu. Byli też zaskoczeni stanem szyi zwierzęcia.

„Włosy były trochę starte, była jedna mała otwarta rana, ale poza tym wyglądała naprawdę dobrze” – powiedział Murdoch. „Byłem naprawdę zszokowany, widząc, jak dobrze to wyglądało”.

Była to czwarta próba, jaką funkcjonariusze ds. dzikiej przyrody podjęli w zeszłym tygodniu, próbując złapać byka. „Udało mi się kilka razy znaleźć w zasięgu stada, jednak inne jelenie lub gałęzie blokowały wszelkie możliwości. Dopiero na krótko przed zmrokiem wszystko się poukładało i udało mi się trafić byka strzałką. Skontaktowałem się z Murdochem i wraz z pomocą sąsiadów udało nam się zdjąć oponę, a byk z powrotem stanął na nogi w ciągu kilku minut po wykonaniu zabiegu.” – powiedział Swanson.

Tajemnicą pozostaje, jak i kiedy jeleń utknął w oponie. Według CPW stało się to albo, gdy jeleń był młodszy, albo zimą, kiedy zrzucił poroże.

Nie jest to pierwsze zwierzę, które nosiła „biżuterię” z naszych śmieci. W parku widziano m. in łosie, jelenie i niedźwiedzie zaplątane we wszystko, od hamaków przez świąteczne oświetlenie po kosze na pranie.


Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.cnet.com/news/elk-with-tire-stuck-around-its-neck-for-years-finally-freed/”; data dostępu: 2021-10-12
  2. “https://cpw.state.co.us/aboutus/Pages/News-Release-Details.aspx?NewsID=7971”; data dostępu: 2021-10-12
Ocena (3.4) Oceń: