Nad Warmią i Mazurami można teraz obserwować i usłyszeć masowe migracje gęsi. Od 50 do 100 tys. ptaków dziennie przelatuje nad naszymi głowami, by udać się na zimowiska na Zachód Europy.
![Od 50 do 100 tys. ptaków dziennie przelatuje nad naszymi głowami, by udać się na zimowiska na Zachód Europy. By Andreas Trepte (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons](http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/19915/xxl/800px-tundra-bean-goose_800x600.jpg)
Warmia i Mazury to „powietrzny korytarz” dla gęsi zbożowej (Anser fabalis) i gęsi białoczelnej (Anser albifrons). Zimują one w zachodniej Europie, a Park Narodowy „Ujście Warty” stanowi jedno z najważniejszych miejsc odpoczynku tych ptaków podczas ich wędrówki.
Według ornitologów, to ostatnia okazja, by obserwować migrujące na Zachód ptaki. Większość opuściła już Warmię i Mazury – do Niemiec i Holandii odleciały już gęsi gęgawy. Coraz mniej jest także żurawi i kaczek.
„Takie zachowania ptaków świadczą o tym, że w przyrodzie ewidentnie zapanowała jesień. Gdy skończą się przeloty gęsi będziemy czekali na ornitologiczną zimę i przylot np. jemiołuszek (jeszcze ich nie obserwowano).” – powiedział szef Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie Sebastian Menderski.
Ekologia.pl