Poniedziałek 22.03.2021

Giganci branży spożywczej chcą uwolnić kury z klatek

Giganci przemysłu spożywczego, w tym Nestlé, Unilever i kilku innych producentów żywności nawiązało współpracę z Compassion in World Farming i w ramach inicjatywy End the Cage. W ramach tej współpracy wystosowały przełomowy list do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego, wspierają w nim unijny zakaz hodowli klatkowej.© Compassion in World Farming© Compassion in World Farming

Nestlé wykorzystuje obecnie wyłącznie jaja bezklatkowe we wszystkich swoich produktach spożywczych w Europie, spełniając obietnicę złożoną w 2017 roku. W ramach szerszego zaangażowania na rzecz dobrostanu zwierząt, firma dołączyła do apelu do Unii Europejskiej, by ta wprowadziła zakaz hodowli klatkowej kur niosek.
„Jesteśmy dumni, że udało nam się osiągnąć 100 procent jaj wolnych od klatek w naszych produktach spożywczych w całej Europie” - powiedział wiceprezes i dyrektor operacyjny Nestle Magdi Batato. „W pełni popieramy inicjatywę Compassion in World Farming mającą na celu zakazanie stosowania klatek dla kur niosek”.

Zresztą nie tylko Nestlé chce poprawić dobrostan kur. ALDI Nord, Barilla Group, Fattoria Roberti, Ferrero, Inter IKEA Group, Jamie Oliver Group, Le Groupement Les Mousquetaires, Mondelēz International oraz Unilever ‒ tacy giganci wspierają unijny zakaz hodowli klatkowej, którego pierwszym etapem miałby być zakaz hodowli klatkowej kur niosek. W liście do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego podkreślają, że „systemy bezklatkowe są szeroko rozpowszechnione, opłacalne ekonomicznie i zapewniają lepsze warunki bytowe dla kur”.

List jest potwierdzeniem szerszego biznesowego trendu. Poza sygnatariuszami listu, ponad 1000 przedsiębiorstw w Europie - detalistów, producentów i dostawców usług gastronomicznych – zrezygnowało już z klatek dla kur niosek lub zobowiązało się do tego do 2025 roku.

Widzimy, że zmiany na poziomie europejskim nastąpią prędzej czy później – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej” – Zamiast bezczynnie na te zmiany czekać, możemy się do nich w Polsce przygotować. Robią to już Czechy, Niemcy czy Słowacja, nasi sąsiedzi, którzy już rozpoczęli wygaszanie chowu klatkowego kur niosek.

Autorzy Inicjatywy, czyli fundacja Compassion in World Farming, domagają się wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej. Inicjatywę poparło niemal 1 400 000 obywateli i obywatelek UE. Możliwa zmiana dotyczyłaby ponad 340 000 000  zwierząt hodowanych w systemie klatkowym w krajach Unii Europejskiej – w tym prawie 42 000 000 zwierząt hodowanych w Polsce. Wnioskodawcy ze wspomnianego Komitetu Obywatelskiego są już po spotkaniu z Komisją Europejską, czeka ich teraz wysłuchanie w Parlamencie Europejskim.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy