Wtorek 13.07.2021

Gigantyczne złote rybki sieją spustoszenie w jeziorach!

Złote rybki wyrzucane do jezior rosną do monstrualnych rozmiarów, zagrażając lokalnym ekosystemom i siejąc spustoszenie wśród rodzimych gatunków.Złota rybka wielkości piłki nożnej znaleziona w Keller Lake w Burnsville. Źródło: Miasto BurnsvilleZłota rybka wielkości piłki nożnej znaleziona w Keller Lake w Burnsville. Źródło: Miasto Burnsville

Aż 200 milionów złotych rybek jest hodowanych każdego roku na handel zwierzętami domowymi; zbyt wiele z nich ląduje w jeziorach, gdzie dorastają do monstrualnych rozmiarów.
Władze w Minnesocie zaapelowały do właścicieli domowych akwariów o zaprzestanie wypuszczania ryb domowych do cieków wodnych po tym, jak kilka ogromnych złotych rybek zostało wyciągniętych z lokalnego jeziora.

Urzędnicy w Burnsville, powiedzieli, że wypuszczona złota rybka może urosnąć kilka razy i siać spustoszenie wśród rodzimych gatunków. „Rosną większe niż myślisz i przyczyniają się do złej jakości wody poprzez niszczenie osadów dennych i wyrywanie roślin” ‒ czytamy na Twitterze.

W listopadzie zeszłego roku urzędnicy w pobliskim hrabstwie Carver usunęli z lokalnych wód aż 50 000 złotych rybek. Kierownik ds. gospodarki wodnej hrabstwa, Paul Moline, powiedział, że złote rybki „są gatunkiem niedostatecznie zbadanym” o „wysokim potencjale negatywnego wpływu na jakość wody w jeziorach”. Podobnie jak karp, złota rybka może z łatwością rozmnażać i jest odporna na niskie temperatury.

„Kilka złotych rybek może wydawać się nieszkodliwym dodatkiem do lokalnego akwenu wodnego – ale tak nie jest” – alarmuje Departament Zasobów Naturalnych w Minnesocie.

Złote rybki nie są dostatecznie zbadane, by ustalić ich dokładny wpływ na lokalne ekosystemy. Ale ostrzeżenia pojawiły się w stanie Wirginia i Waszyngton, a także w Australii i Kanadzie. Autor raportu na temat handlu akwariami w Kalifornii powiedział: „Na całym świecie handel akwariami przyczynił się do powstania jednej trzeciej najgorszych gatunków wodnych i inwazyjnych na świecie”.

Urzędnicy zajmujący się dziką fauną i florą w Wirginii ostrzegli niedawno, że „właściciele zwierząt domowych nigdy nie powinni wypuszczać organizmów wodnych na wolność” po tym, jak wędkarz złowił 40-centymetrową złotą rybkę. Koszty rekultywacji dróg wodnych zaatakowanych przez złote rybki są znaczne. Hrabstwo Carver w Minnesocie podpisało kontrakt o wartości 88 tys. dolarów z firmą konsultingową, aby zbadać, jak wyeliminować ten inwazyjny gatunek. W kanadyjskiej Albercie ekspert od gatunków inwazyjnych nazwał problem złotych rybek „przerażającym”.

Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.newsweek.com/giant-goldfish-lake-burnsville-1608752”; data dostępu: 2021-07-13
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy