Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat

Piątek 23.03.2018
W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej, źródło: WWF Polska

Utwórzmy Turnicki Park Narodowy, zanim piły zniszczą ostoję wielu zagrożonych gatunków. Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży! – apelują ekolodzy. Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego Fundacja rozpoczyna właśnie tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”.W sobotę, 24 marca o godz. 20.30 rozpocznie się akcja - Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat. W symbolicznym geście na jedną godzinę miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło. W ciemności pogrążą się Pałac Kultury w Warszawie, Zamek Królewski, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, iluminacje mostów i Ratusz w Poznaniu.

W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej. Symbole Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka, wyruszą w Polskę, by przekonywać Polaków do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Skąd taki temat tegorocznej „Godziny dla Ziemi”?
 
W Puszczy Karpackiej znajduje się jeden z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze. Na terenie planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego, zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych – wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Niezwykłym bogactwem przyszłego TuPN są również ptaki. Żyje ich tu 113 gatunków, wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.

Na razie termin powstania parku narodowego nie jest znany. Co gorsza, ekolodzy alarmują, że tamtejsza przyroda jest niszczona i degradowana.

– Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha). – czytamy w komunikacie WWF Polska.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy