Środa 22.07.2020

Greta Thunberg otrzymała nagrodę humanitarną w wysokości 1,15 miliona dolarów. Całość przekaże organizacjom ekologicznym

Greta Thunberg, szwedzka działaczka na rzecz środowiska, otrzymała nagrodę Gulbenkian Prize for Humanity, w wysokości miliona euro. Aktywistka ogłosiła, że całą kwotę przeznaczy dla organizacji, które walczą ze skutkami zmian klimatu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Nagroda Gulbenkian Prize for Humanity jest przyznawana przez portugalską organizację filantropijną za „wkład w łagodzenie i adaptację do zmian klimatu, który wyróżnia się nowością, innowacjami i dużym zasięgiem”.

Przewodniczący jury Jorge Sampaio pochwalił zdolność nastolatki do mobilizowania młodszego pokolenia, dodając: „Jej wytrwała walka o zmianę status quo, która się utrzymuje, czyni ją jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów”.
Greta Thunberg powiedziała, że przekaże nagrodę pieniężną na projekty charytatywne, które pomagają w walce z „kryzysem klimatycznym i ekologicznym”.

„To więcej pieniędzy, niż mogę sobie wyobrazić, ale wszystkie zostaną przekazane, za pośrednictwem mojej fundacji, różnym organizacjom i projektom, które pomagają ludziom na pierwszej linii frontu dotkniętych kryzysem klimatycznym i ekologicznym ” ‒ powiedziała Greta Thunberg.

Od czasu rozpoczęcia protestu przed szwedzkim parlamentem w 2018 roku Thunberg zyskała światową sławę, stając się czynnikiem zapalnym serii strajków szkolnych na całym świecie. Młoda aktywistka została dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2019 roku otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu Time.  

Nagroda jest częścią Fundacji Calouste Gulbenkian, która powstała w 1956 roku. Jest to portugalski instytut filantropijny „zajmujący się promocją sztuki, dobroczynności, nauki i edukacji”.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy