Naukowcy odkryli, że hałaśliwe, ruchliwe drogi mogą wpływać na zachowanie ptaków. W jaki sposób? Hałas uliczny osłabia zdolności zwierząt do przetrwania w miejskim środowisku.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B wykazało, że hałas uliczny zmniejsza zdolność zeberek do nabywania nowych umiejętności motorycznych, zapamiętywania lokalizacji obiektów, kontrolowania impulsów i uczenia się przez obserwację innych ptaków.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że hałas wytwarzany przez człowieka ma szereg negatywnych skutków dla dzikiej przyrody. Jedno z badań wykazało, że ptaki faktycznie inaczej śpiewały podczas lockdownu. Nawet w głębokim oceanie hałas sonaru, badań sejsmicznych i transportu wodnego może zakłócać komunikację między zwierzętami. W innym badaniu opublikowanym w tym tygodniu naukowcy wykazali wpływ hałasu ulicznego na świerszcze; dźwięk pojazdów drogowych osłabia zdolność owadów do rozróżniania potencjalnych partnerów na podstawie ich zalotów. Dr Adam Bent, zoolog z University of Cambridge, powiedział BBC News: „Powoduje to ogromne zakłócenia w systemach doboru par, które istnieją od setek tysięcy lat. „To wpływa na to, jak gatunek będzie ewoluował, rozwijał się i dostosowywał w czasie.
Dr Sophie Mowles z Anglia Ruskin University w Cambridgeshire dodała, że ludzie „nieustannie zmieniają charakterystykę środowiska, w tym poprzez wytwarzanie hałasu antropogenicznego”. Naukowcy twierdzą, że ochrona środowiska naturalnego przed tym hałasem będzie wyzwaniem. „To dość smutne” - powiedział prof. Templeton. „Naprawdę, bardzo trudno jest znaleźć całkowicie ciche otoczenie, w którym nie ma hałasu. „Ale możemy zmienić nawierzchnię drogi, pomyśleć o przeprojektowaniu opon pojazdów. Myślę, że istnieje wiele możliwości, aby spróbować zmniejszyć hałas - po prostu musimy być sprytni z naszą inżynierią”.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
- “https://www.bbc.com/news/science-environment-55910424”; data dostępu: 2021-02-05