Czwartek 26.05.2022

Hiszpański nurek ratuje 12-metrowego walenia uwięzionego w nielegalnej sieci rybackiej

Najlepszy prezent urodzinowy w historii! - mówi hiszpański nurek po uratowaniu uwięzionego walenia. W ramach wciągającej akcji ratunkowej pod wodą ratownicy uwolnili 12-metrowego humbaka zaplątanego w nielegalną sieć dryfującą na Balearach na Majorce.fot. shutterstockfot. shutterstock

Biolożka morska Gigi Torras powiedziała, że uratowanie zwierzęcia i mały gest uznania ze strony gigantycznego ssaka były dla niej również najlepszym prezentem urodzinowym – „najlepszym w historii”.

„To było jak nie z tego świata, było niesamowite, po prostu niesamowite” – powiedziała Reuterowi we wtorek.
Osłabiony walań został zauważony przez statek około 5 kilometrów od wschodniego wybrzeża Majorki, co skłoniło do działania centrum ratownictwa morskiego Aquarium w Palma de Mallorca.

Ratownicy odkryli walenia uwięzionego w czerwonej sieci rybackiej. Zwierzę było tak zaplątane, że nie mogło nawet otworzyć pyska.

Po nieudanych próbach przecięcia sieci z łodzi nurkowie z ośrodków Albatros i Skualo połączyli siły i zanurzyli się w morzu, aby usunąć siatkę nożami. Operacja trwała 45 minut. Torras, właścicielka centrum nurkowego Albatros, opowiedziała, że humbak uspokoił się po początkowej fazie zdenerwowania.

„Pierwsze dziesięć sekund trochę się denerwowała, wszędzie bąbelki, ale potem nie wiem, nazwij mnie szaloną, ale myślę, że wiedziała, że byliśmy tam, aby jej pomóc, a ona po prostu się rozluźniła i zaczęliśmy pracować. Cięliśmy i cięliśmy, a ona trochę poruszyła się, żeby się z tego wydostać” – powiedziała Torras, dodając, że ssak po uwolnieniu został jeszcze przez chwilę, aby odzyskać siły w towarzystwie czterech nurków, a nawet wyraził coś, co wyglądało jak „mały znak podziękowania” przed odpłynięciem.

ONZ zakazała używania sieci dryfujących 30 lat temu, ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt morskich. Praktycznie niewidoczne dla organizmów dryfujące sieci z linki korkowej mają za zadanie łowić ryby – ale mogą również zabijać szereg organizmów morskich, w tym większe ssaki podwodne, takie jak wieloryby, foki i delfiny, a także ptaki morskie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Arpan Rai; “Rare 12m-long humpback whale gives ‘thank you sign’ to Spanish rescuers: ‘She knew we were there to help’”; independent.co.uk; 2022-05-26
Ocena (2.3) Oceń: