Poniedziałek 06.12.2021

Hiszpańskie prawo nie uważa już zwierząt za „przedmioty”

Dzięki ustawodawstwu – któremu sprzeciwiła się tylko skrajnie prawicowa partia Vox – zwierzęta domowe i dzikie gatunki nie będą już uważane za „przedmioty” w hiszpańskim kodeksie cywilnymfot. shutterstockfot. shutterstock

Izba niższa Hiszpanii, Kongres Deputowanych, uchwaliła nowe prawo. Otrzymała aprobatę większości, z wyjątkiem skrajnie prawicowej partii Vox, która sprzeciwiła się legislacji. Ángel López Maraver z partii Vox opisał prawo jako „obłęd, nonsens, głupota. Humanizuje zwierzęta i dehumanizuje człowieka”.
Zwierzęta były już uznawane za istoty czujące na mocy prawa europejskiego, hiszpańskiego kodeksu karnego i regionalnych przepisów administracyjnych, ale nie według hiszpańskiego kodeksu cywilnego.

Kodeks cywilny dotyczy konfliktów rodzinnych i podziału majątku. Chociaż w rachunku uwzględniono dzikie zwierzęta, zmiany dotyczą głównie zwierząt udomowionych.

Zwierzęta będą teraz objęte większą ochroną prawną. W przypadku rozwodu lub separacji należy najpierw zająć się ogólnym samopoczuciem zwierzęcia, zanim zostanie ono oddzielone od opiekunów. Prawo zabrania również złego traktowania lub porzucania zwierząt.

„To krok naprzód i mówi, że w przypadku separacji i rozwodów rozwiązanie, które zostanie zastosowane wobec zwierząt, będzie brać pod uwagę nie tylko interesy ludzi, ale także zwierząt” – wyjaśniła María González Lacabex. González jest członkiem INTERcids, organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt.

Ustawodawstwo dotyczy również zdrowia psychicznego i fizycznego zwierząt towarzyszących. Fundusz Obrony Ligi Zwierząt cytuje projekt ustawy: „Wydatki na leczenie i opiekę nad zwierzęciem rannym lub porzuconym przez osobę trzecią są zwracane przez osobą, która do tego doprowadziła.”

„W przypadku, gdy zranienie zwierzęcia domowego spowodowało jego śmierć lub poważne upośledzenie jego zdrowia fizycznego lub psychicznego, zarówno jego właściciel, jak i ci, którzy mieszkają ze zwierzęciem, mają prawo do odszkodowania za wyrządzone szkody moralne”.

Sonia Guaita z PSOE zwróciła uwagę, że podobne przepisy istnieją w większości krajów europejskich, dodając: „Ci, którzy stosują przemoc wobec zwierząt, są potencjalnie agresywni również wobec ludzi”. Guillermo Díaz, z centroprawicowego Ciudadanos (Obywatele), również bronił prawa. „Jesteśmy jedynym gatunkiem, który rozpoznaje cierpienie innych i jako taki mamy obowiązek zapobiegać temu cierpieniu”, powiedział, wyjaśniając, że do tej pory „zwierzęta nie były uważane za więcej niż telewizor” w sprawach rozwodowych.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Jemima Webber; “Pets And Wild Animals No Longer Considered ‘Objects’ In Spain Under New Law ”; plantbasednews.org; 2021-12-06
Ocena (2.6) Oceń: