Wtorek 06.09.2022

Holenderskie miasto Haarlem jako pierwsze na świecie zakazuje reklam mięsa

Ze względu na rolę mięsa w kryzysie klimatycznym, holenderskie miasto Haarlem zakazuje wszelkich reklam produktów mięsnych. Jest to pierwsze na świecie miasto, które podjęło ten krok.Fot. McLittle Stock/ShutterstockFot. McLittle Stock/Shutterstock

„Produkcja mięsa nieorganicznego jest bardzo szkodliwa dla klimatu” – powiedział radny z Zielonej Lewicy, Ziggy Klazes w rozmowie z RTL Nieuws. „Traktujemy to bardzo poważnie”. Według niego rządy nie mogą ciągle mówić ludziom, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym i jednocześnie zachęcać ich do kupowania produktów, które potęgują problem.
„Chcemy robić to, co jest w naszej mocy i nie będziemy zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska”, powiedział radny GroenLinks. „Uważamy, że kilogram wieprzowiny za kilka euro nie jest już akceptowalny w tej chwili. To zbyt duże obciążenie dla klimatu”.

Rada miejska Haarlemu zatwierdziła zakaz w zeszłym tygodniu. Ze względu na trwające kontrakty reklamowe, efekty będą widoczne na ulicach Haarlemu dopiero od 2024 roku. Od tego czasu na miejskich wiatach przystankowych i ekranach w przestrzeni publicznej nie będzie już bannerów z parówkami czy kiełbasą.

Miasta takie jak Amsterdam, Haga i Leiden już zakazały „reklam kopalnych” produktów i usług, które w znacznym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, takich jak podróże lotnicze oraz samochody napędzane benzyną lub olejem napędowym.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Haarlem could ban meat advertisements in world’s first”; nltimes.nl; 2022-09-06
Ocena (2.8) Oceń: