Piątek 24.07.2020

Ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających do oceanów potroi się w ciągu 20 lat

Ilość odpadów plastikowych wpływających do oceanów i zabijających życie morskie może się potroić w ciągu najbliższych 20 lat, chyba że firmy i rządy będą w stanie drastycznie zmniejszyć produkcję plastiku ‒ wynika z najnowszego badania opublikowanego w „Science”.fot. shutterstockfot. shutterstock

Zużycie plastiku wzrosło podczas pandemii koronawirusa. Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie wyławiane na odległych azjatyckich plażach. Na składowiskach odpadów na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników po żywność na wynos i opakowań od dostaw online.
Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców i ekspertów branżowych dla The Pew Charitable Trusts i SystemIQ, oferuje rozwiązania, które mogą zmniejszyć przewidywaną ilość plastiku dostającego się do oceanu o ponad 80 procent.

Mapa drogowa dotycząca powstrzymania kryzysu związanego z odpadami plastikowymi w oceanie jest jedną z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek przedstawiono.

Jeśli jednak nie zostaną podjęte żadne działania, ilość plastiku trafiającego do morza każdego roku wzrośnie z 11 milionów ton do 29 milionów ton, pozostawiając łącznie 600 milionów ton plastiku w oceanie do 2040 roku ‒ wynika z  badania opublikowanego w czasopiśmie Science.

Dr Costas Velis z Uniwersytetu w Leeds powiedział, że liczba ta jest „oszałamiająca”, ale mamy „technologię i możliwość powstrzymania tej fali”.

„To pierwsza kompleksowa ocena tego, jak może wyglądać świat za 20 lat” - wyjaśnił dr Velis. „Trudno wyobrazić sobie tak dużą ilość plastiku, ale jeżeli rozłożylibyśmy cały ten plastik na płaskiej powierzchni, pokryłby obszar Wielkiej Brytanii 1,5 raza.

Obliczenia zespołu oparto na śledzeniu produkcji, wykorzystania i utylizacji plastiku na całym świecie. Następnie zespół stworzył model „prognozowania” przyszłych scenariuszy. Scenariusz „biznes jak zwykle” opierał się na obecnym trendzie zwiększania produkcji tworzyw sztucznych i braku znaczących zmian w ilości ponownego wykorzystania i recyklingu.

Jeśli obecne trendy się utrzymają, ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany wzrośnie do 29 mln ton rocznie do 2040 r. Nawet jeżeli zostałyby podjęte „wszelkie możliwe działania”, to do 2040 r. w środowisku będzie 710 milionów dodatkowych ton odpadów z tworzyw sztucznych. Co zrobić, by ograniczyć strumień plastikowych śmieci?

Nie ma rozwiązania w postaci „złotego środka” dla problemu plastiku. Jednak często pomijaną kwestią, na którą zwrócono uwagę w tym badaniu, był fakt, że szacunkowo 2 miliardy ludzi na Globalnym Południu nie ma dostępu do właściwej gospodarki odpadami. „Muszą po prostu pozbyć się wszystkich śmieci, więc nie mają innego wyjścia, jak tylko spalić je lub wyrzucić” ‒ powiedział dr Velis.

Zapominamy też o tym, że około 11 milionów zbieraczy odpadów - ludzi, którzy zbierają i sprzedają materiały wielokrotnego użytku w krajach o niskich dochodach ‒ często nie mają podstawowych praw pracowniczych i bezpiecznych warunków pracy.

Dr Velis powiedział: „Zbieracze odpadów to niedoceniani bohaterowie recyklingu - bez których masa plastiku przedostającego się do środowiska wodnego byłaby znacznie większa”. Dodał, że polityka wspierająca ich i zwiększająca bezpieczeństwo ich pracy jest istotną częścią rozwiązania tego problemu.

Zdaniem naukowców bardziej rygorystyczne środki doprowadziłyby do drastycznego zmniejszenia ilości odpadów. Obejmują one poprawę zbiórki odpadów, szczególnie w krajach rozwijających się, i recykling większej ilości odpadów, a także inwestowanie w alternatywne materiały i lepsze projektowanie produktów w celu zmniejszenia ilości używanego plastiku.

Zatrzymanie przepływu jest kluczowe, ponieważ kiedy plastik znajdzie się w oceanie, większość pozostaje tam na zawsze, rozpadając się na mikroplastiki, które trafiają do naszego łańcucha pokarmowego.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/jul/23/plastic-waste-entering-oceans-triple-20-years-research”; data dostępu: 2020-07-24
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy