Jak miejski hałas wpływa na nasze zdrowie?

Poniedziałek 18.12.2017
Freeimages.com/Graeme Kerr Freeimages.com/Graeme Kerr

Mieszkańcy dużych miast często nie dostrzegają problemu w nadmiarze uciążliwych dźwięków. Nie zwracamy uwagi na to, że hałas miejski jest największym źródłem dźwięków, które zakłócają nam komfort ciszy. Jest on głównie związany z gwałtownym rozrostem infrastruktury miejskiej, z którą nie zawsze w parze idzie budowa i modernizacja drożnych dróg i ekranów izolacyjnych. Jakie dźwięki wydaje miasto? Czy można z nimi walczyć? Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?Wzrost liczby mieszkańców, a wraz z nią zwiększona ilość samochodów i autobusów, rozbudowa linii tramwajowych, powoduje, że z biegiem lat hałas w mieście staje się coraz bardziej uciążliwy. Niestety często bagatelizujemy jego wpływ na nasze życie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dźwięki miasta

Przyjrzyjmy się jaki poziom hałasu osiągają  dźwięki emitowane przez poszczególne środki komunikacji, z którymi do czynienia mamy
Hałas emitowany przez konkretne środki komunikacji
  • samochód osobowy: 75-84 dB,
  • motocykl: 79-87 dB, samochód ciężarowy: 83-93 dB,
  • autobus: 86-92 dB,
  • tramwaj: 70-95 dB,
  • pociąg 79-95dB,
  • samolot 74-108 dB.
na co dzień: samochód osobowy: 75-84 dB, motocykl: 79-87 dB, samochód ciężarowy: 83-93 dB, autobus: 86-92 dB, tramwaj: 70-95 dB, pociąg 79-95dB, samolot 74-108 dB.

W mieście słyszalne są również dźwięki, które określa się mianem hałasu przemysłowego. Tu najintensywniejsze dźwięki emitowane są przez narzędzia udarowe i pneumatyczne wykorzystywane w przemyśle ciężkim - młoty, szlifierki itd. Ich poziom hałasu może sięgać aż 134 dB. Źródło hałasu przemysłowego stanowią również huty, walcownie, kopalnie, stocznie i odlewnie. Nasz komfort ciszy w mieście zakłócany jest także przez działania związane z budownictwem , tu podobnie jak w przypadku przemysłu ciężkiego największy hałas powodowany jest przez urządzenia pneumatyczne i udarowe np. wiertarki, ale również głośne dźwięki wydobywane są przez „ciężki” sprzęt: koparki walce i dźwigi.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy