Wtorek 14.06.2022

Jak najlepiej radzić sobie z inwazyjnymi gatunkami ryb? Zamienić je w skórę

Czy skóra ognicy pstrej może pomóc uratować rafy koralowe? Pewna firma zamienia inwazyjne ryby w skórę, aby ratować ekosystemy i tworzyć stylowe towary.fot. shutterstockfot. shutterstock

Amerykański Departament Rolnictwa zwrócił uwagę, że ognica pstra stanowi zagrożenie dla lokalnych gatunków ryb na dwa sposoby: skłonności do ich jedzenia i obecności trucizny w kolcach, co sprawia, że gatunek ten jest zagrożeniem dla populacji morskich na całym świecie. To z kolei doprowadziło do nieco nieszablonowego rozwiązania problemu.
Pisząc na łamach The Guardian, Richard Luscombe omówił prace Inversa Leathers, firmy, której korzenie sięgają nurkowania i której działalność na nowo definiuje wyroby skórzane. Luscombe opisuje współzałożyciela Aarava Chavdę jako zapalonego nurka, który zaniepokoił się, gdy zobaczył wpływ ognic na rafy koralowe na Florydzie.

Ognica pstra, gatunek wywodzący się z Oceanu Indyjskiego, od lat 80. żywi się rafami Atlantyku i Morza Śródziemnego. Poza swoim naturalnym siedliskiem – Oceanem Indyjskim i Spokojnym oraz Morzem Czerwonym – skrzydlice nie mają naturalnych drapieżników. Są całkowicie inwazyjne, zabijając około 79% młodocianych organizmów morskich w ciągu pięciu tygodni od dołączenia do systemu raf koralowych.

Model biznesowy firmy Inversa Leathers obejmuje współpracę z lokalnymi rybakami w celu polowania na skrzydlice, a następnie przetwarzanie ich na skórę. The Guardian zauważa, że skóra rybna jest mocniejsza niż mogłoby się wydawać, a ponadto ma tę zaletę, że jest bardziej zrównoważona niż skóra wytwarzana ze zwierząt żyjących na lądzie.

„Każda zabita ognica pstra ratuje do 70 000 ryb rafowych, a w przeciwieństwie do skóry bydlęcej, nie ma ryzyka wylesiani” - powiedział Chavda The Guardian.

Celem Inversa Leathers jest finansowanie spółdzielni rybackich na Karaibach, udzielanie gwarancji na zakup sprzętu myśliwskiego i garbarskiego, który może pomóc im przekształcić polowanie na inwazyjne w źródło dochodów.

Strona internetowa Inversa Leathers wspomina, że mają plany opracowania produktu wokół innego gatunku inwazyjnego, chociaż nie mówią, co to jest.

Wytwarzanie rybich skór nie jest niczym nowym. Skóra rybia była kiedyś powszechna w społecznościach rybackich. Rdzenni Islandczycy robili swoje buty ze skóry zębacza pasiastego i podobno mierzyli odległości na podstawie liczby par butów, które zużyli! Na Alasce i północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku wodoodporną skórę łososia stosowano do produkcji toreb, parek i odzieży. Etniczne plemię Hezhe z północno-wschodnich Chin było również znane jako „plemię skóry ryb” ze względu na ich tradycyjny strój ze skóry ryb. Wraz ze swoim odrodzeniem rzemiosło oferuje możliwość refleksji nad starymi ideami, które wciąż są aktualne we współczesnym życiu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Richard Luscomb; “Fish leather is here, it’s sustainable – and it’s made from invasive species to boot”; theguardian.com; 2022-06-14
Ocena (3.7) Oceń: